Konut Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1541
  % -0,04
 • € EURO
  9,7217
  % 0,13
 • BITCOIN
  488439,449
  % 0,38
 • LITECOIN
  1987.04
  % -2,42
 • ETHEREUM
  17335.13
  % -1,16
 • BIST 100
  1.375,91
  % -1,24

Konut Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli

Konut Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli

Hangi kredi daha avantajlı diye düşünüyorsanız konut kredisi hesaplaması yaparak ev kredilerini karşılaştırabilirsiniz. Konut kredisi hesaplaması yaparken ev kredisi faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafı, banka komisyonu, yıllık maliyet, kredilendirme  oranı, kefil sayısı gibi etmenlere de dikkat etmeniz gerekir.

En uygun konut kredisi seçeneğine ulaşmak için sitemizde yer alan konut kredisi hesaplama aracını kullanabilir ve kredilerle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Banka faiz oranları değişken olduğundan ev alma niyetiniz varsa, en uygun krediyi bulabilmek için bir süre sitemizden ev kredisi hesaplaması yaparak konut kredisi faiz oranlarını takip etmenizi tavsiye ederiz.

Kredi faiz oranı tüm kredi türlerinde önemli olsa da konut kredisi bakarken kredi faiz oranlarına dikkat etmenizi özellikle tavsiye ederiz. Zira çekilen tutar yüksek ve vade süreleri uzun olduğu için, oranlar arasındaki küçük farklar bile toplam geri ödeme rakamına ciddi bir şekilde yansıyabilir. Dolayısıyla konut kredisi hesaplamasında faiz oranları son derece önemli.

Konut kredisi faizlerindeki son durumu kredifinansrehberi.net ‘ten öğrenebilirsiniz. Ayrıca ev kredisi hesaplamasında unutulmaması gereken bir diğer nokta ise peşinatın önemi. Peşinatınız ne kadar fazla ise kullanacağınız kredinin tutarı da o denli düşük olacaktır. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi faiz oranları son derece önemlidir. Bununla birlikte konut kredilerinde vade süresi de çok önemlidir. Zaten faizin oranını, belli bir ölçüde bu vade süresi belirler. Yani ödeyeceğiniz taksit sayısı ne kadar çok olursa faiz oranı o kadar yüksek olur. Örnek verecek olursak 60 ay vadeli bir konut kredisi ile 120 ay vadeli bir ev kredisi için ödeyeceğiniz tutar aynı olmayacaktır.

Burada esas olan bir dengeyi tutturmaktır. Bu da, bütçeniz çerçevesinde aylık taksit tutarı ile toplam geri ödeme rakamı arasındaki dengedir. Şöyle izah edebiliriz: Faiz ödemesini az tutmak için vade süresini kısa tuttuğunuzda taksitleriniz yüksek olacaktır. Taksit tutarını aşağıya çekmek için borçlanma süresini yukarı çektiğinizde ise geri ödediğiniz toplam tutar yüksek olacaktır.

Unutmayın! Ödemelerin yalnızca bir 1 ay aksaması bile sonraki ay sizi ciddi bir borç yükünün altında bırakabilir. Bu nedenle konut kredisi hesaplaması yaparak ve ev kredisi oranlarını karşılaştırarak en avantajlı olacak konut kredisi seçeneğine ulaşabilir, konut kredisi borcunuzu bütçenizi sarsmadan ödeyebilirsiniz. Ödemelerde sorun yaşamamak için bütçenize göre en uygun ev kredisini bulmanızı tavsiye ederiz. 

Sonuç olarak diyebiliriz ki sizin için en uygun konut kredisi, faiz oranı en düşük olan değil, bütçenizi en az yoran konut kredisidir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
4 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5