İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenmektedir | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1538
  % -0,05
 • € EURO
  9,7195
  % 0,12
 • BITCOIN
  491803,472
  % 1,11
 • LITECOIN
  2061.88
  % -0,45
 • ETHEREUM
  17528.04
  % 0,23
 • BIST 100
  1.386,12
  % -0,51

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenmektedir

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenmektedir

Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları, Merkez Bankası (MB) kararlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankası’nın belirlediği oranlara göre bankalar da kendi faiz oranlarını belirlerler. Bankalar, MB’nın açıkladığı alt ve üst (faiz oranı) sınırlara göre faiz oranlarını belirlerken serbesttirler.

Bireysel kredi faizleri, her bankada ve üründe değişiklik gösterebilir. Hatta bankalar, online başvurular ve şubeden başvurular için de farklı faiz oranları belirleyebilirler. Uygun kredi hesaplaması için ihtiyaç kredisi hesaplama aracımızı kullanabilir ve bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. 

Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Merkez Bankası, Faiz oranları hakkındaki kararını enflasyonun ileriki dönemde alacağı vaziyete ve bu durumun henüz Evvel hedeflenen enflasyon oranı ile uygunluğunu Denetim ederek belirler. Ve bütün bu nedenleri, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin gereğinden Ötürü kamuoyuna izah etmek ile yükümlüdür. Enflasyonu belirleyen Esas unsurlar istihsal açığı, kurlar, bekleyişler, beynelmilel piyasalardaki petrol ve başka minerallerin ücretleri ile halk ücretleri olarak sıralanabilmektedir. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın belirlediği Faiz oranlarında da Esas alınan unsurlar da bunlar olmaktadır.

Faiz Oranları sebep Değişir?

Nakit piyasasının Veyahut mal ve hizmet piyasasının birinde Veyahut ikisinde Aniden dengelerin değişmesi, “Faiz oranları hangi durumlarda değişir?” sorusunun en Esas cevabıdır. Hizmet ve mal piyasasındaki değişmeler ise hükümetin uyguladığı tutumsal politikalar sonucunda farkındalık göstermektedir. Vergi oranlarının düşürülmesi Veyahut memur maaşlarına zam yapılması örnekleri bu vaziyet için geçer sayılabilir. Nakit piyasasındaki değişmeler ise pazardaki arz ve talep dengelerine İlave olarak Merkez Bankası’nın Nakit piyasasına müdahalesi sonucunda oluşur. Piyasalarda yaşanan bütün bu değişimler ile Yepyeni bir denge noktası oluşur ve bu da Faiz oranlarının yeniden belirlenmesinin önünü açar.

Krediler Faiz Oranlarından Nasıl Etkilenir?

Almış olduğum kredi yükselen faizlerden etkilenir mi? sorusunun cevabı ise “Hayır” olmaktadır. şahıs, sabit faizli kredi kullandığında var faizlerin yükseltilmesi Veyahut düşürülmesi, kişinin ödemekle yükümlü olduğu taksit tutarını değiştirmemektedir. ama şayet şahıs, değişken faizli kredi kullanırsa TÜFE endeksine bağlı olarak ödemesi şart olan aylık ödemeler de artış Veyahut azalış yaşanabilmektedir. Bu sebeple enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde değişken faizli kredi kullanımı çok Çok seçenek edilmemektedir.

Faiz Oranlarını Karşılaştırmak sebep Önemli?

“Bankaların Faiz oranlarını karşılaştırmak neden önemli?” sorusunun cevabı ise değişken Faiz oranlarına dayalıdır. Çünkü bankaların uyguladıkları kredi fiyatlandırmaları farklılık göstermektedir. Üstelik yalnızca Faiz oranına göre karşılaştırma yapmak da doğru değildir. Çünkü bankalar, hem İnternet sitelerinde hatta verdikleri günce ilanlarında verdikleri kredilerin bütün özelliklerini yayımlamak zorundadırlar. Yayımlanan bu Faiz oranları tablosunun en altındaki bölümde belirtilen aylık Veyahut yıllık alıcı maliyet oranları incelenerek karşılaştırma yapılmalıdır. Yıllık alıcı maliyet oranı, krediye uygulanan Faiz ve bütün masrafları içeren bir ücret olduğundan, bankaların kredi Faiz oranı kıyaslamasını, bu oranı dikkate alarak yapmak gerekmektedir. İlave olarak bankaların Faiz oranları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. henüz az riskli müşterilere henüz düşük faizler verilebilir. Bu sebeple en sağlıklısı bankalardan sana Hususi Öneri istemek olacaktır.

Faiz oranları ile alakadar bilgi sahibi olduğunuza göre size özel hazırlanan ihtiyaç kredisi seçeneklerine göz atmak, ihtiyaç kredisi oranları ve ihtiyaç kredisi vadeleri hakkında bilgi almak için www.kredifinansrehberi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.


Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
3 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5