Konut Sigortası Hesaplama 2020 | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1293
  % -0,34
 • € EURO
  9,6920
  % -0,16
 • BITCOIN
  491709,241
  % 0,93
 • LITECOIN
  2050.42
  % -0,70
 • ETHEREUM
  17524.63
  % 0,15
 • BIST 100
  1.386,73
  % -0,47

Konut Sigortası Hesaplama 2020

Konut Sigortası Hesaplama 2020

Tapusuna sahip olduğunuz ev ya da iş yerini tehlikelere karşı korumanız son derece önemlidir. Ne kadar sağlam bir yapı olursa olsun deprem, sel, yangın gibi faaliyetlerden zarar görebilir. Elektrik tesisatındaki basit bir hata bile evinizin zarar görmesine sebep olacaktır. Sağlığınızı böyle durumlara karşı nasıl garanti altına alıyorsanız aynısını konutunuz için de yapmalısınız.

Her konut sahibinin yaptırması gereken bazı zorunlu sigortalar vardır. Zorunlu deprem sigortası bunlardan biridir. Ancak konutunuzu depremle birlikte yangın, sel, tesisat kaçağı gibi problemlere karşı da korumalısınız. Bu tür sorunlar konut sigortası kapsamında yer almaktadır. Ev alırken mutlaka konut sigortası hesaplama işlemi yapmalı ve konutunuzu garanti altına almalısınız.

Öncelikle konut sigortası yaptırma yükümlülüğü ev sahibine aittir. Yani kiracınızdan böyle bir talepte bulunmanız veya kira bedeline konut sigortasını içeren bir faiz koymanız imkansızdır. Eğer yeni bir konut almayı düşünüyorsanız konut kredisine başvururken sigorta acentesinden yardım almalı ve sigorta bedelini hesaplayarak bu rakamı da kapsayacak bir kredi almalısınız.

Türkiye’de hizmet veren hemen hemen her sigorta kuruluşu konut sigortası da sağlamaktadır. Bu sigorta yalnızca fiziksel etkileri değil hırsızlık olaylarını da kapsamaktadır. Bundan yararlanabilmek için acenteye başvurup konut sigortası hesaplama işlemi yaptırmanız gerekecektir. Konutunuzun yaşı, özelliği, demirbaş eşyaları, kullanım durumu gibi etkenler her ay ödeyeceğiniz sigorta bedeli üzerinde belirleyici olacaktır.

Binanın durumu da konut sigortası hesaplanırken göz önüne alınır. Binanın yaşı, bulunan kat sayısı, bulunduğu semt, inşa edildiği arazi gibi konular hesaplanır ve aylık ödemeleriniz buna göre belirlenir. Konut sigortası yasal bir zorunluluk olmasa bile kendinizi garanti altına almak için gereklidir. Hırsızlık olaylarından tadilat gerektiren durumlara kadar birçok masrafı sigortanızla finanse edebilirsiniz.

Bu sigortanın bazı durumlarda zorunlu olduğunu da belirtmek gerekiyor. Konut kredisi sağlarken sigorta yaptırmayı önkoşul olarak sunan bankalar ve finans kuruluşları da bulunuyor. Bu durumda aylık kredi ödemelerine konut sigorta bedeli de eklenecektir. Konut sigortası hesaplama işlemini hizmet aldığınız sigorta acentesine ya da kredi aldığınız kuruluşa başvurarak yapabilirsiniz.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
6 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5