10 Maddede Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1570
  % -0,01
 • € EURO
  9,7214
  % 0,14
 • BITCOIN
  488463,293
  % 0,63
 • LITECOIN
  1995.68
  % -0,61
 • ETHEREUM
  17329.45
  % -0,41
 • BIST 100
  1.375,91
  % -1,24

10 Maddede Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır?

10 Maddede Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır?

Kredi notu, banka tarafından sunulan kredi ve kredi kartı gibi ürünlerden istifade etmek için Mühim bir konudur. Kredi notunun yüksek bir düzeyde olması hemen kolay kredi almaya imkan sağlar. Bu nedenle banka ürünlerinden istifade etmek isteyenler tarafından kredi notunu yükseltmek için Muhtelif çalışmalar yapılmaktadır. En kısa yoldan kredi notunu yükseltmek için aşağıdaki yollar seçenek edilebilir. Sizlere 10 maddede kredi notu yükseltme yöntemi hakkında Ayrıntılı bilgi sunalım;

10 maddede kredi notu yükseltme yöntemi ve detayları;

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle kredi notunu etkileyen etmenleri bilmeniz gerekir. Bu etmenler, Findex tarafından açıkça belirtilmiştir. Ödeme performansları, geçmiş Devre borçları, bankalarla olan ödeme ilişkileriniz, tasarruflar, ödene ve senetler gibi bütün finansal işlemler kredi notunuzu etkiler. Hangi kalemlerin kredi notunuzu etkilediğini ve hangi oranda etkilediğini Gene Findex üzerinden Ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Findex, BDDK tarafından oluşturulmuş bir platformdur. Bu platformda, herkesin bankalarla olan ilişkisine göre kredi notu ve kredi sicili kayıt altına alınmaktadır. Bu veriler, Merkez Bankası kayıtlarından elde edilir. Merkez Bankası ise bütün kayıtlarını bankaların veri tabanlarından almaktadır Findex, dokuz banka tarafından oluşturulmuştur.

Merkez bankasının veri tabanında bütün bankalarla olan ödeme ilişkileriniz yer almaktadır. Bu ilişkilere göre kredi siciliniz de oluşturulur. Kredi notu ve kredi sicili ayrımlı kavramlardır. Kredi notunuz bankalarla olan ödeme performansınıza bağlı iken kredi siciliniz bu borçlardan Ötürü takibe alınmanız, yakın takibe alınmanız Veyahut kanuni takibe alınmanız gibi vaziyetlerden alınan verilerle oluşturulmaktadır. Kredi sicilinizi ödene ve senetler de etkilemektedir. Kredi notunuz kredi sicilinizi etkilemez ancak kredi silicinizin bozulması, kredi notunuzu Menfi etkiler.

Görüldüğü gibi kredi notu, bankalar tarafından değerlendirilen en Mühim etkenlerden biridir. Bankaların sana kredi verip vermeme ölçütüdür de diyebiliriz. hem de nihayet vakitlerde yapılan uygulamaya göre bankalar artık kredi nema oranlarını da müşterilerinin kredi notuna göre belirlemektedir. Buna göre kredi notunuz yüksekse, bankalardan alacağınız kredinin nema oranı düşük olacaktır. şayet kredi notunuz düşükse, hem bankalara kefil ve ipotek gibi teminatlar sunmanız istenir hem de çekeceğiniz kredinin nema oranı epey yüksek olacaktır. bütün bunları göz önünde bulundurarak sizlere, rahatlıkla kredi çekebilmeniz ve bankalarla olan ilişkilerinizi güçlendirmeniz için 10 maddede kredi notu yükseltme yöntemi hakkında Ayrıntılı İzah yapalım;

Borçları Geciktirmeden Ödeyin

Borçların vaktinde ödenmesi kredi notunu yükseltmenin en Mühim adımları arasında gösterilir. Ödeme geçmişi kredi notunu etkileyen en Mühim faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Borçlarınızı bitirerek kredi notunun hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olabilirsiniz. Bu borçlar kredi ve kredi kartı borçlarınızdır. Kredi notunuzu yükseltmek için kredilerinizi vaktinde ödemeli ve bir gün dahi geciktirmemelisiniz. Kredi notunuzun yükselmesi için kredi kartı borçlarınızın asgari tutarını değil Devre borcunu ödemelisiniz. Kartın asgarisini ödemek sadece kartı kullanmanızı sağlar ve kredi notunuzun düşmesini engeller ancak Devre borcunu tamamiyle ödediğinizde, kredi notunuz hızla yükselecektir.

Hesapları Kullanmaya Devam Edin

Amacınız kısa müddette kredi notunu yükseltmekse, Mevcut olan hiçbir hesabınızı kapatmayın. Zira hesapların kapatılması kredi notuna direk ziyan verebilen durumlar arasında yer alır. Hesapların kapatılması bu alandaki karmayı düşürürken, özdeş vakitte kredi limitinde de azalmaların görülmesine yol açar.

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Bekleyin

Kredi notu günlük veya haftalık değil, aylık baza göre güncellenmektedir. Bu nedenle Daimi olarak kredi notu sorgulama işleminin yapılması rastgele bir anlam içermez. çünkü Lüzumlu gördüğünüz durumlarda 45 günde bir kredi notu sorgulama işlemlerini yapmanız önerilir.

Sadece Asgari Borçlara Yönelmeyin

Tüketiciler kimi durumlarda kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödemekle kısıtlı kalıyor. Bu vaziyet halen borçlu vaziyette gözükmenize sebep olurken, kredi notuna da Menfi bir şekilde yansır. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek için sadece asgari tutarı değil, bütün borç tutarını ödemek lazımdır.

Düzenli Fatura Ödemesi Yapın

Sadece kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması kredi notuna tesir etmez. özdeş vakitte doğalgaz, telefon, elektrik gibi Muhtelif faturaların da tam vaktinde yapılması kredi notunun yükseltilmesi için büyük bir Ehemmiyet taşır. Bunlarla beraber bireysel emeklilik gibi tasarrufu ürünleri de alabilir ve bunların ödemesini hesabınıza Veyahut kredi kartınıza bağlayarak düzenli ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Faturalar için otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi notunu kısa müddette yükseltmek için atabileceğiniz en iyi adımlardan biridir. Bu sayede hem faturaları vaktinde ödeme şansı yakalarken, hem de kredi notunun hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olabilirsiniz.

Düşük Limitli Kredi Kartı Kullanmaya Özen Gösterin

Bankacılık ürünlerinin kullanılmaması kredi notunun oluşmamasına zemin hazırlar. Bu nedenle düşük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartabilir ve düzenli olarak kredi kartını kullanmaya sürek edebilirsiniz. Bu vaziyette hızlı bir şekilde kredi notunuzda yükselmiş olacaktır. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi kredi kartı ödemelerinin vaktinde ve düzenli bir şekilde yapılması Mühim bir konudur. ters halde bu vaziyet kredi notunuza Müspet bir tesir yapmaz.

Vadesiz Hesabınızı Sık Sık Kullanın

Vadesiz hesabınızı sıklıkla kullanmak kredi notunu arttırmak için en çok tavsiye edilen yollardan biridir. Vadesiz hesabınızla beraber Nakit gönderebilir, Nakit alabilirsiniz. özdeş vakitte istence alımı, satmaca ödemeleri vs. gibi konular içinde vadesiz hesabı kullanmanız bu alanda hızlı bir Netice almanıza sebep olur.

Limiti Yüksek Tutmayın

Kredi kartı limitini yüksek tutmanın kredi notu ile rastgele bir ilişkisi yoktur. Zira henüz çok düzenli bir şekilde kredi kartı borçlarının yapılması, kredi notuna Müspet bir şekilde tesir eder.

Çok Sık Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Bankalara çok sık bir şekilde kredi başvurusunda yer almak kredi notunuza Menfi şekilde tesir etmek için kifayet olacaktır. Bankadan Müspet bir yanıt almak ve henüz kısa bir vakit aralığında kredi notunu yükseltebilmek için en az üç ayda bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu vaziyet başka dönemlere nazaran henüz basit şekilde kredi almanıza sebep olacaktır.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
4 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5