Doğum Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1496
  % -0,10
 • € EURO
  9,7223
  % 0,14
 • BITCOIN
  489894,706
  % 0,76
 • LITECOIN
  2000.7
  % -1,26
 • ETHEREUM
  17381.64
  % -0,90
 • BIST 100
  1.375,91
  % -1,24

Doğum Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum yapan kadınların çalışamadıkları dönemleri prim ödeyerek emekliliğe hak kazanabilmelerini sağlayan borçlanmaya doğum borçlanması denir. Kadın çalışanların ilk defa sigorta tescil tarihinden itibaren doğan çocukları için doğum borçlanması yapma hakları vardır. Bunu erkeklerdeki askerlik borçlanmasına benzetebiliriz.

Doğum borçlanması; bir hizmet borçlanması türüdür. Kadın çalışanlara sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlardaki sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocukları için verilen bir haktır. Sigortalık statüsü fark etmeksizin bütün kadın sigortalılar bu haktan yani doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir.

Doğum borçlanması sigorta giriş tarihinden sonra doğan en fazla üç çocuk için yapılır. Doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede anne adına 2 yıl yani 24 ay boyunca prim ödenmemiş olma şartı ile doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre borçlanılabilir. Yani her çocuk için 720 güne kadar doğum ödemesi yapılabilir.

Doğum borçlanması yapmak için doğum yapan kadının doğumdan önce sigortalı çalışıyor olma şartı vardır. Sigortalılık öncesi doğumlar için bu hak verilmemektedir. Ayrıca doğum borçlanması yapılabilmesi için çocuğun sağ doğması gereklidir.

Doğum borçlanması, sigortalıların veya hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır.

2019 yılı içinde doğum borçlanması yapmak isterseniz günlük ödeyeceğiniz tutar en az 21,64 TL olacaktır. Yine siz en yüksek tutardan yatırmak isterseniz 2019 yılında ödeyeceğiniz tutar 162,32 TL olacaktır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi bu tutarı istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz. Bizim size verdiğimiz bu rakamlar minimum ve maksimum rakamlar.

2019 Yılında 1 çocuk için doğum borçlandırması yapmak isteyen bir kişi 15.580,80 TL, 2 çocuk için doğum borçlanması yapmak isterseniz 31.161,60 TL , eğer doğum borçlanmasını 3 çocuk için yapmak isterseniz 46.742,40 TL olacaktır.

Doğum borçlanması başvuru evrakları, başvuruda istenen belgeler nelerdir ?

Başvuru için istenen belgeler;

 • Doğum borçlanması başvuru formu.
 • Kimlik fotokopiniz.

Doğum borçlanması yapmak isteyenler yani 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 Sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülgü 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanuna tabi olan sigortalılar ve hap sahipleri, sigortalının en son çalışmasının ve ya hizmetinin geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ve ya sosyal güvenlik merkezine başvurarak, Kamu Görevlileri ” SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye Ankara adresine borçlanma talep dilekçesi ile başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabileceklerdir.

Kurum tarafından hesaplanan prim borcunun kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinden ödenmesi gerekmektedir.

Doğum borçlanmasının avantajları eğer emekli olabilmek için hizmet eksiğiniz var ise bu eksik olan süreyi tamamlamanızı sağlar.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
2 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5