SGK Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne zaman Yatar ? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  495698,379
  % -1,47
 • LITECOIN
  2453.17
  % 9,89
 • ETHEREUM
  19486.88
  % -1,22
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

SGK Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne zaman Yatar ?

SGK Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne zaman Yatar ?

Sigortalı olarak çalışan kişiler, hastalık, meslek hastalığı, doğum sebebi ile, iş kazası sebebi ile iş göremezlik raporu aldığında, istirahatli olduğu süreler için işveren tarafından maaş ödenmez. İşte bu süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istirahat parası ödemesi yapılır. Bu yazımızda rapor parasının nasıl alındığını, ne kadar olduğunu ve ne zaman yatar ile ilgili soruları cevaplayacağız.

İstirahat Raporu parası hangi hallerde ödenir, ne zaman yatar?

Rapor süreniz çok uzun değil ise rapor tarihiniz sona erdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna iş göremezlik raporunuzu bildirebilirsiniz. Raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelendikten sonra herhangi bir yanlışlık yok ise ödemeniz bankaya yapılır. Bu süreç genel olarak işverenin onaylamasından itibaren 15 gün sürer. 15 gün içerisinde paranız banka hesabınızda olacaktır.

İstirahat süreniz uzun veya doğum raporu almış iseniz, işveren tarafından kısmi çalışmazlık girişi yapılabilir. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu raporun tamamının bitmesini beklemeden kısmi ödeme yapabilir. Bu durum içinde işveren onayı ve Sosyal Güvenlik Kurumu kontrolleri sonrası 15 gün içerisinde paranız banka hesabınıza yatmış olur.

Doğum parası ne zaman yatar?

Doğum öncesi ve doğumdan sonra alınan raporlar eğer bekletilmeden Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir ise, kısmi ödeme yapılabilir. Burada önemli husus doğum öncesi rapor için ödeme alınabilmesi için hastane tarafından doğum olduktan sonra doğum sonrası raporun sisteme girilmesidir. Bu aşamadan sonra işveren doğum öncesi için kısmi iş göremezlik raporunu hazırlayıp Sosyal Güvenlik Kurumuna yollar ise 15 gün içinde kısmi ödeme yapılacaktır.

İş kazası sebebiyle rapor parası ne zaman ödenir?

İş kazası yaşayan ve iş göremezlik raporu alan kişiler için öncelikle iş verenin mutlaka iş kazası bildirimi yapması gerekmektedir. Bu bildirim yapılmaz ise elimizde rapor olmasına rağmen rapor parası alamayız. İş kazası bildirimi ve rapor sonrası çalışmadığımız süre için işveren tarafından bildirim yapılır. Bu işlemler sonucunda raporumuzu teslim ederek 15 gün içerisinde paramızı banka hesabından veya PTT den çekebiliriz.

Rapor parasının yatıp yamadığına nerden bakabilirim?

E-devlet sistemi üzerinden istirahat raporu parasının yatıp yatmadığını kontrol edebiliriz. E-devlet sisteminden bu işlemi yapmak için; sisteme giriş yaptıktan sonra, Sosyal güvenlik Kurumu – Ortak hizmetler – 4a/4b iş göremezlik ödemesi görme menüsünden işlemimizi yapabiliriz. Bu işlem sonucunda “bilgi yok” şeklinde yazı var ise bu zamana kadar herhangi bir işlem yapılmadığını, “merkeze gönderildi” yazıyor ise işveren ve SGK tarafından onaylandığını ve ödemenizin hazır olduğunu, “ödendi” yazıyor ise de paranızın bankaya veya PTT ye ödendiğini anlayabiliriz.  Eğer “emanete alındı” şeklinde yazı var ise, ödemenizin PTTye yapıldığını ve 2 ay içerisinde almadığınız için paranızın Sosyal Güvenlik Kurumunun emanet hesabına aktarıldığını belirtir. Emanete aktarılan parayı geri almak için ise, Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri bölümünden adınıza banka hesabı tanımlayarak geri alabilirsiniz.

İstirahat raporu parası nereye yatar?

Sosyal güvenlik kurumunda tanımlı bir hesabımız var ise para direk banka hesabımıza yatacaktır. Tanımlı bir hesap olmaması durumunda para PTT’ye gönderilir.

Rapor parası hakkında Telefon ile bilgi alabilirmiyim?

Alo 170 arayarak rapor paranızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
4 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 4