İhbar Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1477
  % -0,13
 • € EURO
  9,7064
  % -0,02
 • BITCOIN
  488550,370
  % 0,24
 • LITECOIN
  1986.74
  % -3,67
 • ETHEREUM
  17417.99
  % -0,86
 • BIST 100
  1.375,91
  % -1,24

İhbar Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

İhbar Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

Daha önce herhalde ihbar tazminatını duymayan kalmamıştır. Fakat ihbar tazminatının ne olduğunu sorsak herhalde cevap verecek kişi sayısı oldukça az olacaktır. Bizde bu yüzden ihbar tazminatı hakkında ayrıntılı bir yazı yazarak bu konuda okuyucularımızı bilgilendirmek istedik. İhbar tazminatı nedir? Nasıl alınır? İhbar tazminatı nasıl hesaplanır? Bu konular ile ilgili aradığınız cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

İhbar süresi ve ihbar tazminatı nedir?

İlk olarak ihbar süresi kavramına açıklık getirelim. İhbar süresi iş kanununa göre işçinin veya işverenin sözleşmeyi fesih süresini, işten ayrılma veya çıkış tarihinin çalışma süresine göre kanunen belirlenen süreye göre daha önce belirlenen süreye göre haber verilmesini sağlayan süredir. İşveren veya işçi işyerindeki çalışma süresine göre karşı tarafa yasalara göre bildirim yapmak zorundadır. Bu belirli olan sürelere uyulmayarak sözleşme fesih edilmesi durumunda, gerekli süreye uymayan tarafın tazminat ödemesi gerekir. İhbar tazminatı bu tazminata verilen isimdir. 4857 sayılı İş Kanununa göre ihbar tazminatı süreleri belirlenmiştir.

İşveren ve işçi için ihbar süreleri ne kadardır?

İhbar süresi işçinin çalışma süresine göre değişmektedir.

-İşçinin işyerindeki çalışma süresi 6 aydan az ie 2 hafta,

-Çalışma süresi 6 ay – 1,5 yıl arasında ise 4 hafta,

-Çalışma süresi 3 yıldan daha çok ise 10 haftadan daha önce işten aytılış ile ilgili karşı tarafın bilgilendirilmesi gerekir.

Bir örnek ile konuyu netleştirelim. Ahmet Bey’in Cemal Bey’in işyerinde 8 aydır çalıştığını biliyoruz. Ahmet Bey işten aytılmak istemektedir. Ahmet Bey’in işden ayrılma talebini en az 4 hafta önceden Cemal Bey’e bildirmek zorundadır. Eğer bu süreye uymaz ise işveren yani Cemal bey ihbar tazminatı talep etme hakkına sahip olacaktır.

Başka bir örnek daha verecek olur isek; Ahmet Bey’in Cemal Bey’in işyerinde 5 yıldır çalıştığını biliyoruz. Cemal Bey, Ahmet Bey’in işine son vermek istemektedir. Bu şartlar altında, Cemal Bey’in en az 10 hafta önceden, Ahmet Bey’e işten çıkarılacağını söylemesi gerekir. Eğer bu süreden daha kısa bir sürede bildirim yaparak işten çıkarır ise; Ahmet Bey’in ihbar tazminatına başvurma hakkı olacaktır.

İhbar tazminatı nasıl hesaplanır?

İhbar tazminatı hesaplamasında işçinin brüt geliri baz alınır. İhbar tazminatı alınması için gerekli olan süreye uyulmayan her gün için brüt gelir üzerinden tazminat hesaplaması yapılır. Prime esas kazancınız ve ihbar süresine uyulmayan gün biliniyor ise ihbar tazminatı bunlardan faydalanılarak bulunabilir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
3 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5