Sgk İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1605
  % 0,03
 • € EURO
  9,7232
  % 0,16
 • BITCOIN
  491305,487
  % 0,72
 • LITECOIN
  2033.88
  % -3,67
 • ETHEREUM
  17536.09
  % -0,05
 • BIST 100
  1.388,72
  % -0,32

Sgk İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır?

Sgk İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır?

Özel sektörde çalışan biri olarak bir inşaat yaptığınızda veya ihaleli bir iş aldığınızda, ihale öncesi verilen teminatın geri alınması için, yaptığımız binanın da yapı kullanım izni için bizden sgk ilişiksizlik belgesi istenir. Sgk ilişiksizlik belgesi nedir, nasıl alınır, en hızlı nasıl alırım diyenler için bu yazımızda açıkladık.

Sgk ilişiksizlik belgesi almak için neler gerekir?

Bu belgeyi almak için yapılması gereken işlemleri ve aklınıza gelebilecek soruları yazımızda sıraladık.

Konuyu bir örnek ile ele alalım. Bir inşaat işiniz var ya da bir ihaleye gireceksiniz. İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna dosya tescil ettirmek ve gerekli işçiliği bildirmek gerekir. Dosya tescili açtırdıktan ve gerekli olan işçiliği bildirdikten sonra SGK’ya ilişiksizlik başvurusu yapabilirsiniz.

İhalenin sonuçlanması veya yaptığımız inşaatın bitmesi sonrasında, Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile veya E-SGK üzerinden başvuru yapabiliriz. E-sgk uygulamasında e-bildirge şifre ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.  İnternet üzerinden direk yaptığımız bu işlem sonrasında SGK’ya giderek herhangi bir evrak vermek zorunda kalmayız. Fakat ben yazılı olarak başvurmak istiyorum, herhangi bir sıkıntı olmasın diyenler içinde bir dilekçe örneği sitemize koyduk.

Bir bina inşaatı için sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği şu şekildedir:

Sosyal Güvenlik Kurumuna;

Kurumunuza …… sicil numaralı işyerimde yapılan bina inşaatımı 08.09.2018 tarihinde bitirdim. İnşaat işe ile ilgili olarak tarafıma ilişiksizlik belgesi verilmesini istiyorum.

Arz ederim.

Bir ihale için örnek dilekçe ise şu şekildedir;

Sosyal Güvenlik Kurumuna;

Kurumuzda …. Sicil numarası ile işlem gören ihale işini 15.09.2018 tarihinde bitirdim. İhale makamından teminatın çözülmesi için, tarafımıza ilişiksizlik belgesi verilmesini istiyorum.

Arz ederim.

Sgk ilişiksizlik belgesini e-devlet üzerinden alabilir miyim?

Mevcut durumda e-devlet üzerinden başvuru yapılamıyor. İnternet üzerinden başvuru yapmak için e-sgk uygulamasını kullanmanız gerekir.

Sgk ilişiksizlik belgesine ne zaman başvurmalıyım?

Sgk ilişiksizlik belgesine en son sigortalı çalıştırılan yani işi bitirme tarihinden sonra 30 gün içerisinde yapmak gerekir. 30 günlük süre gecikirse cezai yaptırım uygulanabilir.

İlişiksizlik genelgesi var mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2011/13 sayılı genelgesi ilişiksizlik belgesi ile ilgilidir. Ayrıntılı olarak merak ettiğiniz hususlara bu genelgeye bakarak da cevap bulabilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi neden alamıyorum?

Yaptığımız faaliyet ile ilgili olarak gerekli asgari işçilik bildirilmedi ise bu yazıyı alamayabiliriz. Bununla birlikte işçiler için ödenen aylık prim veya işe giriş çıkış tarihlerinde yapılan hata var ise de kurum belgeyi vermez.

Sgk ilişiksizlik belgesi ne kadar geçerlidir?

Sosyal güvenlik kurumundan alığımız yazı aynı sebep ile sürekli kullanılabilir. Verilen belge ile ilgili bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

**İnşaat işlemleri için örnek bir dilekçe bu şekildedir:

**İhale işlemleri için örnek bir dilekçe bu şekildedir:

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
2 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5