Çocuk Parası Ne Zaman Ve Nereye Yatırılır? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1305
  % -0,32
 • € EURO
  9,6918
  % -0,14
 • BITCOIN
  490626,616
  % 0,74
 • LITECOIN
  2055.58
  % -0,42
 • ETHEREUM
  17511.51
  % 0,10
 • BIST 100
  1.391,61
  % -0,12

Çocuk Parası Ne Zaman Ve Nereye Yatırılır?

Çocuk Parası Ne Zaman Ve Nereye Yatırılır?

Uzun zamandır üzerinde görüşülen ve kamuoyunca çocuk parası olarak da bilinen “doğum yardımı” uygulaması Resmî Gazete’de 7 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan yasa ile birlikte uygulanmaya başladı. Yasa uyarınca T.C. vatandaşlarına doğan çocukları için maddi yardım yapılacak. Yapılan yardım miktarları şu şekilde:

 • Birinci çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL

Bu yardım her çocuk için ayrı ayrı ödenecek olup örneğin, yasa yürürlük tarihinden sonra üç çocuk sahibi olan bir anne toplam 1300 TL çocuk parası olacaktır. Yasa yürürlük tarihinden yani 15 Nisan 2015’ten sonra doğan çocukları kapsamaktadır ve bu tarihten önce doğan çocuklar için ödeme yapılmaz. Ancak çocuk sırasının belirlenmesinde, yani yasa tarihinden sonra doğan bir çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun tespit edilmesinde yasa tarihinden önce doğan çocuklar da hesaba katılır. Örneğin, 15 Nisan 2015 tarihinden sonra ikinci çocuğunu doğuran bir anneye bu yardım 400 TL olarak yapılacaktır. Çocuk parasından yararlanmak isteyen vatandaşların Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne, Sosyal Hizmet Merkezleri’ne ve yurtdışında ise Büyükelçilikler ve Konsolosluklara başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru sahibi kamu kurum veya kuruluşunda çalışıyor ise başvurusunu çalıştığı kuruma yapacaktır.

Çocuk Parası Başvuruları nasıl yapılır?

Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta ve kargo ile yapılabilir.

Çocuk parası nereye yatırılır?

Çocuk parası anlaşmalı bankalara veya PTT şubelerine gönderilecektir. Çocuk yardımı almak isteyenler T.C. kimlikleriyle buralara müracaat edebilir. Kamu kurum veya kuruluşlarında çalışanlara ödenecek çocuk parası ise doğrudan maaş hesaplarına yansıtılacaktır.

Çocuk parası ne zaman yatırılır?

KOSGEB Kadınlara Özel 50 Bin TL Girişimci Hibesi (Güncel)

Günümüzde KOSGEB; Çalışmayan Ev Hanımları ve Kadın Girişimciler istedikleri hayal ettikleri iş yerini açabilsinler diye Kadın girişimcilere büyük oranda pozitif ayrıcalıklar sağlıyor. Bu sebeple erkeklere oranla Kadın Girişimcilere daha fazla imkan sunulmuş oluyor.İş yeri açmak ve kendi işinin sahibi olmak isteyen kadın girişimcilere Devlet Desteği veren tek kurum KOSGEB'tir. Kosgeb Kadın girişimci Kredisi Nasıl alınır?

İlgili İçerik

Çocuk parasının yatırılması evrak işlemleri nedeniyle biraz zaman alabilir. Bu süre birkaç haftaya kadar uzayabilir. Çocuk yardımı alacaksanız ödemenin yapılacağı PTT veya banka şubesinden ödemenin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çocuk parası yardımına hak kazanan vatandaşlarımız konu hakkında detaylı bilgileri 144 ve 183 numaralı ücretsiz bilgi hatlarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alabilirler.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
4 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5