Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2020 (Güncel) | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1606
  % 0,04
 • € EURO
  9,7273
  % 0,21
 • BITCOIN
  487399,147
  % 0,07
 • LITECOIN
  2018.68
  % -3,68
 • ETHEREUM
  17435.08
  % -0,51
 • BIST 100
  1.385,11
  % -0,58

Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2020 (Güncel)

Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2020 (Güncel)

Kara listeden Nasıl Çıkılır?

Bu yazıyı okuyorsanız kara listeye girmiş yada girmek üzere olduğunuz gerçeği ile yüz yüzesiniz demektir.Neyse ki bu makalemizde kara listeden nasıl çıkılır onu açıklamaya çalışacağız.Kredi borcu yada kredi kartı borçlarını ödeyemediğinizde Kredi Notunuz düşmektedir.Bu kredi notu iyice düştüğünde belirli bir süre sonra bankaların kara liste diye adlandırdığımız banka sicili bozulması ile sonuçlanır. Kara Listeye girdiğiniz zaman sadece bankadan kredi yada kredi kartı alamamak değil bir çok yerde karşınıza çıkacaktır örneğin borçla taksitle senetle alışveriş dahi yapamayacaktır.Sadece kredi notlarınız yükseldiği zaman kara listeden çıkabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olana Ön Onaysız Anında 10 bin TL Kredi

Geçmiş dönemlerde bankalarla girdiği finansal ilişkiden doğan sorumluluklarını tam olarak adına getiremeyen ve bu nedenle düşük kredi notuyla cezalandırılan tüketiciler sicili bozuk olmanın kredi talebi sürecinde çıkarttığı sorunla karşı karşıya kalabilir. Kredi notu yeterince yüksek bir tüketicinin şubeye gitmeden rahatlıkla kullanabileceği kredi miktarı için bile kefil göstermesi, teminat veya ipotek vermesi talep edilen bu gruptaki tüketicilerin Muhtelif

İlgili İçerik

Önceden kredi notu sadece ticari işletmeler ve ülkelere mahsus bir sistemdi.Bankaların her önüne gelene kredi vermesi nedeniyle bankalar artık zor duruma düştü ve geri ödemeleri almakta zorlandılar.Bu sebeple kredi notu artık şahıslara da uygulanmaktadır ve şahısların bankalara olan borçlarını, borç ödeme düzeni ve alışkanlıklarını artık kredi notuna bakarak görebilmektedirler.Böylece kredi notuna bakarak düşük kredi notuna sahip kişilere kredi veya kredi kartı vermemektedir ve kara listeye girmelerini de sağlayabilirler. Yapacağınız bir kaç küçük hamle ile kredi notunuzu yükseltebilir ve kara listeden kurtulabilirsiniz.

Kara Listeye Nasıl Girersiniz ?
Bankanın Kara Listesine girmek için borcunuzun tutarını 3 ay (90 gün) ödememiş olmanız gerekir.bu süreçte yasal takip işlemleri başlatılacaktır ve sonrasında Kredi Notunuz otomatik olarak düşürülür ve kara listeye alınırsınız. Ayriyetten sadece 90 günlük gecikmeden dolayı değil sürekli olarak borcunuzu geciktirirseniz de kara listeye dahil edilirsiniz.Kara listeden çıkmak için tüm borcunuzu ödemenizde yeterli değildir çünkü yasalar gereği 5 yıl boyunca siciliniz kötü olarak adledilir.5. yıl sonunda kara listeden çıksanız bile bankalar yine sizin sicil kaydınızı görebilmektedir bu sebeple kredi almak yada kredi kartı başvurusu yapmanız halinde bankalar eski dönem kredi notunuzu yine görebilmektedir.bu sebeple kara listeye halen girmedi iseniz mümkün mertebe girmemeye gayret gösterin.

Bankanın Kara Listesine girmek demek hiç bir bankadan yada bir yerden bir şey alamayacağınız anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse x bankasından borcunuzdan dolayı kara listeye girdiğinizi varsayarsak y bankasına gittiğinizde buradan kredi yada kredi kartı almak istediğinizde Kredi Notunuz ekranda görüneceği için kara listede iseniz işlem yapamayacaksınız demektir.Senetle bir şey almak istediğinizde bile kredi notunuza bakılıyor ve kredi notunuz sıfır bu sebeple alışveriş bile yapamıyorsunuz.Kredi Notu bu nedenle çok önemlidir.Acil durum ihtiyaçlarınız için Kara Listede olmanız sebebiyle kredi alamayacağınız gibi mümkün olduğunca kara listeye girmemeye özen gösterin.

Kredi Notunu Yükselterek Kara Listeden Çıkabilirsiniz
Bankaların Kara Listesine girdiğinizde çıkmanızın 5 yıl süreceğinden yukarıda bahsetmiştik. Tabii bu borcunu ödeyip başka hiç bir şey yapmayanlar için geçerlidir. Bankalar bu konuda daha esnek davranmaktadır, eğer siz bize para kazandırırsanız bizde banka sicilinizi temizleyebiliriz mesajını vermektedir.bu sebeple bazı yapacağımız şeyler kredi notunuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Banka Kredi Notunuzu yükseltmek için yapacağınız ilk şey bankanızla sürekli olarak işlem yapmaktır . örnek vermek gerekirse bankaya yatırdığınız para belli bir süre bankaya para kazandıracağı için sürekli para yatırma para çekme işlemi yapabilirsiniz. Mümkün ise nakit alışveriş yapmanız gerektiği durumlarda kartınızı kullanın ve nakit paranızı kartınıza hemen yatırın ki işlem hacminiz sürekli büyüsün. Faturalarınızı muhakkak ki kartınızdan gerçekleştirin bu sebeple bankaya artık param var ve bana kredi verebilirsiniz imajı vereceksinizdir.

Kara Listedeyim Kredi Çekebilir miyim?

Bu günkü makalemiz Bankaların Kara Listesine takılan kişilerin tekrar kredi çekebilme ihtimali üzerine yazmaya karar verdik. Bankalar bildiğiniz üzre kredi kullanmış yada kredi kartı kullanan müşterilerini borç ödeme alışkanlıklarına göre gruplandırır ve sınıflandırır.Bu sınıflandırma işlemini kredi notu ve banka sicili üzerinden yapar. Bankalar kredi kartı veya kredi borcunu zamanında ödemesini yapan müşterilerin kredi notunu yükselterek ödüllendirir

İlgili İçerik

Başka bir işlem de döviz almak döviz satmaktır. Bankalardan yapacağınız alım satım işlemleriniz bankaya komisyon olarak para kazandıracaktır. Örnek vermek gerekirse 1000 dolar aldığınızda banka sizin üzerinizden ortalama 5 dolar kadar para kazanmış olacaktır. Buda doğal olarak kredi notunuzu etkileyecek ve yükselmesine vesile olacaktır.Yapacağınız bir diğer hamlede bankadan mevduat hesabı açmanız ve faiz geliri elde etmenizdir.

Bu sayede yine kredi notunuz yükselecektir.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi faturalarınızın ödemesinizi otomatik ödeme talimatı vererek yapmanız kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.Ancak unutulmaması gereken en önemli etken borcunuzu zamanında ödemeniz ile kredi notunuzu yükseltecektir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
7 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5
YORUMLAR YAZ
 • Tolga2 sene önce
 • kara listeye girdim 🙁

 • Selma2 sene önce
 • Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim benim acil kredi çekmem gerekiyor bu konuda yardımcı olacak bi kurum varmıdor 5 yıl bekleyemem