Kara Listedeyim Kredi Çekebilir miyim? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1176
  % -0,47
 • € EURO
  9,6774
  % -0,30
 • BITCOIN
  490886,264
  % 0,82
 • LITECOIN
  2053.63
  % -0,37
 • ETHEREUM
  17504.12
  % -0,11
 • BIST 100
  1.386,89
  % -0,46

Kara Listedeyim Kredi Çekebilir miyim?

Kara Listedeyim Kredi Çekebilir miyim?

Bu günkü makalemiz Bankaların Kara Listesine takılan kişilerin tekrar kredi çekebilme ihtimali üzerine yazmaya karar verdik. Bankalar bildiğiniz üzre kredi kullanmış yada kredi kartı kullanan müşterilerini borç ödeme alışkanlıklarına göre gruplandırır ve sınıflandırır.Bu sınıflandırma işlemini kredi notu ve banka sicili üzerinden yapar.

Bankalar kredi kartı veya kredi borcunu zamanında ödemesini yapan müşterilerin kredi notunu yükselterek ödüllendirir fakat kredi veya kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen yada belli bir süre geciktiren müşterilerinin kredi notunu düşürdüğü gibi sicilini de kara listeye alarak cezalandırmaktadır.

Bankalar kredi borcunu veya kredi kartı borcunu 90 gün içerisinde geçte olsa ödeyenlerden sadece gecikme faizi alır ve kredi notunu düşürür. Fakat kredi veya kredi kartı borcunun ödenmeme durumu 90 günü geçmesi halinde bankalar kişilerin hakkında yasal takip başlatırlar. Bununla birlikte bankalar kredi veya kredi kartı borcunu 90 gün boyunca ödemeyen kişilerin banka sicilini bozar ve kara listeye alır.

Bankalar 90 gün içerisinde kredi borcunu yada kredi kartı borcunu geçte olsa ödeyen müşterilerinin sadece kredi notunu düşürür ve faizini alır.Eğer 90 gün içerisinde ödenmeyen kredi kartı borcu yada kredi borcu var ise banka müşterisi hakkında yasal takip başlatır ve banka sicilini bozar kredi notunu düşürür birde kara listeye alır.

Kara listeye girmiş müşterilerin kredi borcu yada kredi kartı borcunu sonrasın da ödemiş olsalar bile belli bir süre kredi çekmeleri mümkün değildir. Bu sebeple Kara Listeden çıkmak yada banka sicilini düzeltmek öyle kolay değildir.Kara Listeye giren bir kişi ortalama 5 yıl boyunca kredi çekemezler ve kredi kartı alamazlar.Kara Listeye giren kişi 5 yıl sonrasında kredi yada kredi kartı almaya hak kazansalar bile bu bankada bulunan sicili silinmediği için bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek artık eskisi gibi kolay değildir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2020 (Güncel)

Kara listeden Nasıl Çıkılır? Bu yazıyı okuyorsanız kara listeye girmiş yada girmek üzere olduğunuz gerçeği ile yüz yüzesiniz demektir.Neyse ki bu makalemizde kara listeden nasıl çıkılır onu açıklamaya çalışacağız.Kredi borcu yada kredi kartı borçlarını ödeyemediğinizde Kredi Notunuz düşmektedir.Bu kredi notu iyice düştüğünde belirli bir süre sonra bankaların kara liste diye adlandırdığımız banka sicili bozulması

İlgili İçerik

Fakat bu durumda bir istisna vardır.  Eğer kara listeye girmişseniz veya banka siciliniz bozulmuşsa çıkacak sicil affı sizi kurtarabilir. Sicil affı yasama erkinin çıkaracağı bir kanun ile mümkün olmaktadır. Ve sicil affı her zaman gündeme gelen bir konu değildir.

Bu durumun birde istisnası mevcuttur. Buda eğer kara listeye girmiş iseniz veya siciliniz bozuk ise çıkacak olan sicil affı sizi bu dertten kurtarabilir. Sicil affı yasama erkinin çıkaracağı bir kanun ile mümkün olmaktadır. Ve sicil affı her zaman gündeme gelen bir konu değildir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
5 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 4.8