Bir Bankayı Nasıl ve Nereye Şikayet Edebilirim? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1535
  % -0,05
 • € EURO
  9,7203
  % 0,11
 • BITCOIN
  488184,307
  % 0,17
 • LITECOIN
  1995.83
  % -3,31
 • ETHEREUM
  17373.72
  % -0,85
 • BIST 100
  1.378,45
  % -1,06

Bir Bankayı Nasıl ve Nereye Şikayet Edebilirim?

Bir Bankayı Nasıl ve Nereye Şikayet Edebilirim?

Bankacılık kanununa aykırı Devinim ettiği Veyahut kişilerin meselelerinin çözülmediği gerekçesiyle bankalar hakkında şikayette bulunulabilir. Laf konusu şikayet yalnızca bir kullanıcı tarafından geliyor olsa bile incelemeye alınmakta ve bankalara Lüzumlu yaptırımlar uygulanmaktadır, bu kapsamda bir banka nasıl ve nereye şikayet edilebilir, anlar nasıl işler ve türevi ayrıntılara değinilmesi yararlı olacaktır.

Başlamadan Önce

Bankalar Çoğunlukla hukuki prosedürlere başvurup vakit maliyetine katlanmamak ve tüze personellerinin de iş yüküyle karşılaşmasını önlemek için işlemleri çözmeyi amaçlar. Bu açıdan şayet mümkünse öncelikle bankayla temas kurmalı ve şart olan bütün yöntemleri denemelisiniz, bu sayede hem çok henüz kısa müddet içerisinde çözüme ulaşabilir hatta umduğunuzdan henüz karlı çıkabilirsiniz. Bankacılık Kanunu’nun 76’ncı maddesi uyarınca bütün bankaların hizmetlerinden faydalanan müşterilerin sorularını yanıtlaması ve bu soruların yanıtlanabileceği bir sistemi inşa etmesi gerekmektedir. Bu açıdan gelen sualleri yanıtlamakla ve çözümlemekle Mesul olan bankaların istekleriniz hakkında Arka dönüş yapması zorunludur, şayet yapılan dönüş sizi tatmin etmiyor olsa bile bu dönüş metnini saklamalı ve ilerleyen süreçlerde kullanmak üzere kayıt etmelisiniz.

Türkiye Bankalar Birliği’ne Şikayet

Bir banka ile yaşanan problem karşısında şikayet edilecek en yetkili kurum Türkiye Bankalar Birliği’dir. Türkiye Bankalar Birliği yalnızca bu gibi şikayetlerin değerlendirilmesi ve problemlerin çözülmesi için yargıcı heyeti kurmuş, yalnızca bankacılıkla alakadar problemlerin işin uzmanları tarafından çözülmesini olası kılmıştır. TBB yargıcı Heyeti’ne müracaat yapabilmek için öncelikle bankayla konuyla alakadar görüşmüş olmanız gerekmektedir.

Bu görüşme davet merkezinden yaplıyor olsa bile bankanın yaptığı dönüşü belgeleyebilmek için şubeden dilekçeyle şikayetinizi iletmeli, Gene arzuhal ile sana dönüş yapılmasını istemelisiniz. Banka şubesine yaptığınız şikayet başvurusu sonrasında müracaat teyit vesikası almalısınız.

Dlekçeyi Biricik seferde yazmış olsanız da fotokopisinin çekilmesini ve her ikisine de sizin ve banka yetkilisinin imzasının atılmasını talep etmelisiniz. Aslını teslim Meydan banka yetkilisi sizde kalacak fotokopiyi de imza atmak durumundadır.

Mail ile yapılan şikayet başvuruları da vesika hükmündedir, bu açıdan süreçlerin hiçbirisine katlanmamak için mail ile şikayet başvurusu da yapabilirsiniz, bankanın yapacağı otomatik dönüş müracaat teyit vesikası adına geçecektir.

Bu şikayetin bankaya iletilmesi sonrasında müracaat teyit belgesinin sana teslim edilmesi bakımından 30 gün beklemeniz gerekebilir. Bankanın Cevap vermeden Evvel 30 gün bekleme hakkı vardır, Biricik kural dışı kredi ve banka kartlarıdır. Banka ve kredi kartlarıyla alakadar bir müracaat yapılması halinde banka 20 gün içerisinde dönüş yapmalıdır. Talep etmesi halinde bankanın bu süreyi 10 gün henüz uzatma hakkı vardır, ancak bu vakit diliminden henüz uzun bir müddet yanıtsız bırakılamaz.

Banka bahsi geçen sürenin nihayetinde halen tatminkâr bir Cevap vermediyse TBB’ye şikayet etmek için takip faktörüz şart olan adımlar şu şekildedir:

 1. TBB’nin sitesine girilir ve yargıcı Heyeti müracaat Formu doldurulur,
 2. Doldurulan yargıcı heyeti müracaat formuna bankadan gelen Cevap, müracaat teyit vesikası, şikayet dilekçesi misali teslim edilir ve gönderilir.

Yapılan şikayet başvurusu sonrasında 15 gün içerisinde TBB yargıcı Heyeti tarafından incelenen talebiniz yanıtlanacaktır. şayet haklı bulunursanız TBB sizin adınıza bankayla iletişime geçecek ve probleminizin çözülmesi için Lüzumlu yaptırımları uygulayacaktır.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
3 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5