KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1200
  % -0,44
 • € EURO
  9,6853
  % -0,22
 • BITCOIN
  490781,130
  % 0,80
 • LITECOIN
  2052.11
  % -0,69
 • ETHEREUM
  17503.33
  % 0,03
 • BIST 100
  1.387,37
  % -0,42

KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB, adaylarının bu sistemi çok kullandığı son zamanlar da çok seçim edilen bu müesseseye nasıl kayıt olacaklarını merak etmektedir. Bunun için sizlere bir araştırma yaptık. Hep beraber göz atalım. KOSGEB veritabanı olarak öğrenilen sistem, dayanak almak isteyenlerin tüm bilgilerini ve firmalarının genel bilgilerinin tümünü veritabanına kaydolmalısınız. Müesseseye vereceğiniz tüm beyanlar da yanlışlık olması vaziyetinde doğacak olan tüm yasal neticelerden firmalar sorumlu olacaktır.

Kayıt harekâtlarını gizeme gizeme belirtelim. Öncelikle kayıt harekâtınızı zamanaşımı sebebiyle 15 dakika içerisinde bitirmeniz gerekmektedir. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’e müracaat yapacak olan şahıslar uygun kaliteleri olan şahıslar 18 yaşını dolduran, terörizmle alakası olmayanlar ve de müessesenin desteklediği kısımları seçerek müracaat edebilir. Eğitim kurslarını tamamlayan şahıslar bu müesseseye müracaatta bulunabiliyor.

KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur?

Müesseseye kayıt olmak isteyenler için yazımızı derledik. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı sisteminden KOBİ/ Teşebbüsçü/ Giriş tuşuna basınız. Önünüze çıkan sayfada Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’e Kayıtlı Değilseniz butona tıklamanız gerekiyor. Daha sonra firma isminizi tüm unvanlarıyla beraber yazmanız gerekiyor. Daha sonra şirketinizin statüsünü seçin, misalin; limitet, anonim gibi alternatifler göreceksiniz. Aidat dairesini seçerken, şirketinizin bulunduğu şehri seçmelisiniz. Bu siteden aidat dairesini seçin. Misalin BAŞŞEHİR, aidat numaranızı girin, şayet kişiyseniz TC kimlik numaranızı girin. Bu ara da aidat numaranız 11 haneden fazla olmamalı. Daha sonra ad soy ad alternatifi çıkacak buradan ad ve soyadı girin ve gireceğiniz adın yetkili şahıs olmansa dikkat edin.

Sosyal Sigortalar Kurumu veya BAĞ-KUR numaranızı girin, şirket kuruluş seneyi, firmanın bulunduğu yer, firmanın ticari sicil numarası, bağlı bulunan iş kuruluşu, faaliyet kodunuzu, nace tercih ekranında şirket cinsi, seçiniz. Daha sonra NACE üst kodu ve NACE ikili kodu girin. Firmaya ait irtibat bilgilerini girmeniz gerekiyor. Evreleri tek tek söylemeye çalıştık. Umarım yararlı olmuşuzdur. Peki kayıtta istenen lüzumlu belgeler nelerdir azıcıkta bunlardan bahsedelim. Devamı yazımızda.

KOSGEB’in Yerli ve Milli Üretim Destekleri

Yurt dışından ithal mülkler elde edenler, Türkiye’de yerli ve ulusal olarak imal yapacakları 5 milyon TL kadar desteklediyecektir. Bu programa katılacak firmalara, 5 milyona kadar %70 oranında geri ödemesiz olarak bütün destekledinecektir. Türkiye’nin cari sarih meseleyi en büyük meselelerden bir tanesidir. Bu sebeple bu sarihi eksiltmek ismine ekonomiye katkı sağlayacak maksatlar arasında yerini almaktadır. Kullanılan mülklerin, yurt içi olarak üreticilerden temin edilmesi veya karşılanması Katma Değer Vergisi ülke içinde kalacak ve bu usulle rekabet artırılacaktır. Bu mülklerin yurt dışından tedarik edilmesi ise Katma Değer Vergisi oranı yurt dışına çıkmış olacaktır. Bu gidişat ise cari sarihi makûs doğrultuda etkileyecektir.2023 amaçları arasında yerini alan vizyonda Dünya’da en büyük 10 ekonominin içerisinde olmak tasarlanmaktadır.

Bunun için genellikle cari sarihlerin eksiltmesini sağlayabilmek ismine faaliyetler devam ettirilmektedir. Bu bağlamda yerli yapımın artırılması ve yerli mülklerin alımına umursanması gerekmektedir. Destek programı da ulusallaşmayı muhtemel kılmaya çalışmaktadır. Teknolojinin tabana dağılması, KOBİ ile büyük firmaların beraber hareket etmeleri sağlanacaktır.

Yerli yapım desteklenirse, cari sarihte eksilecektir. Büyük destekledinen bu proje ülkenin ekonomisine büyük ehemmiyet sağlamaktadır ve bu mevzuda büyük niyetlerin olduğu aşinayı için Devlet açısından da firmacılar açısından da büyük ehemmiyet talep etmektedir. Devlet üst limiti 5 milyon olarak tanımlamıştır. Bu harekât yarıyılsal olarak alınır ve proje süresi genelde 36 ay olmaktadır. Heyetin kararı sonucunda ek müddet kalitesinde 6 ay müddet verilebilmektedir. Bölgesel, sektörsel, ölçeksel kriterler özel niyet gruplarını dikkate alarak bu limiti geçmemek üzere artırılabilecek.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
6 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5