Devlet Destekli Tarım Kredileri İle İlgili Tüm Detaylar | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  499319,454
  % -0,86
 • LITECOIN
  2510.14
  % 11,17
 • ETHEREUM
  19598.28
  % -0,93
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Devlet Destekli Tarım Kredileri İle İlgili Tüm Detaylar

Devlet Destekli Tarım Kredileri İle İlgili Tüm Detaylar

Kredi Finans – Geçtiğimiz dönemlerde hakkında en çok konuşulan sektör hiç kuşkusuz ziraat ve hayvancılık. ziraat özelinde konuşulduğunda ise en Mühim sorunun Dışalım olduğu herkes tarafından dile getiriliyor. Bu kapsamda artan talep ve ülkenin ziraat ürünleri ile alakadar gittikçe dışa bağımlı hale gelmeye başlaması üzerine Muhtelif uygulamalara başlandı ve üreticilerin kimi devlet desteklerinden yararlanmasının önündeki engeller kaldırıldı.

Bu kapsamda devlet destekli ziraat kredilerine müracaat şekilleri, şartları, prosedürler ve haklarında bilinmesi gerekenlere kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Devlet Destekli ziraat Kredileri

Devlet yalnızca bir destek programı değil Muhtelif destek programları kapsamında Yüzlerce ayrımlı türde finansman tahsisi gerçekleştirmektedir. Bu açıdan direk nominal bir kıymet paylaşmaktansa sağlanan destek özelinde verilen desteğin üst limitine değinmek henüz yaralı olacaktır. Hali hazırda ziraat faaliyeti ile alakadar yararlanılabilecek en avantajlı destekler şunlardır:

ziraat ve Kredi Kefalet Kooperatifi Kredi Desteği

Ziraat Bankası ve ziraat Kredi Kefalet Kooperatifleri Amel birliğiyle hazırlanan protokol uyarınca üreticilerin çok düşük Veyahut sıfır nema oranlarıyla kredi kullanması olası hale gelmiştir. Kontrollü örtü altı ziraat için 10 milyon TL’ye kadar, fide, fidan, süs bitkisi, Vatan içi sertifikalı tohum üretimi yapacaklara ise sıfır faizli kredi desteği sağlanmaktadır.

Gene Çağdaş basınçlı sulama tekniğiyle modernizasyon yatırımı yapmak isteyen çiftçilere de 1 milyon 500 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi desteği verilmektedir.

Bu krediden istifade etmek isteyen üreticilerin başvuruları bir sonraki yıla istinaden ziraat Kredi Kefalet Kooperatifleri’nce kabul edilmektedir. 31 Aralık 2018’e kadar iletilen kredi başvurularına istinaden 2019 yılında destekten istifade etmek olası olacaktır.

2 Sene Ödemesiz 7 Sene Vadeli Kredi

Gene Ziraat Bankası aracılığıyla tahsis edilebilen bu kredi için aylık % 0,41 gibi çok düşük nema oranıyla uzun dönemli para ihtiyacının karşılanması olası hale gelmiştir. Kredi tahsisi gerçekleştikten sonra ilk 2 Sene içerisinde hiçbir ödeme yapılmasına lazım yoktur, kredi ödemeleri 24’üncü aydan itibaren başlayacaktır ve 60’ıncı aya kadar da sürek edecektir. Bu kredi imkanından istifade etmek isteyen çiftçilerin Ziraat Bankası şubelerine gittikçe prosedürleri adına getirmesi gerekmektedir

Genç Çiftçi Desteği

Köyden kente göçün artması, ziraat ve hayvancılık gibi faaliyetlerin ülke içerisinde yapılmamaya başlaması üzerine harekete geçen bakanlık Bilakis göç planı kapsamında genç çiftçi desteğini hayata geçirmiştir. Genç Çiftçi projesi kapsamında 18 ile 41 yaşları arasındaki gençlerin kütüğe kayıtlı olduğu köyüne dönmesi halinde Besin, ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan 30 bin TL bağışlama alması olası hale getirilmiştir.

30 bin TL’lik hibeye İlave olarak hangi Vilayet ve ilçede çiftçilik yapılacağına bağlı olarak değişen miktarlarda kredi imkanından da yararlanılabilir. ulusal ziraat Projesi kapsamında ülkemizin tarıma uygun her ilçesinde ziraat yapmak isteyen kişilere Muhtelif ürünleri üretecek olmaları halinde destek verilmektedir. Bulunulan ilçede desteklenen unsurları öğrenebilmek için Besin, ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’nın internet sayfa sitesini ziyaret etmek gerekir.

Tarımsal Sulama Desteği

Kaynakların doğru ve randımanlı kullanımı ile alakadar hazırlanan en kapsamlı projelerden birisi olan tarımsal sulama desteği projesi kapsamında modernizasyon için yapılacak harcamaların % 50’si devlet tarafından karşılanmaya başlamıştır. Bu imkandan yararlanabilmek için:

 • ÇKS kaydının bitirmiş olması,
 • Damla sustama sistemi kurulacak olması,
 • Yağmurlama sulama sistemi kurulacak olması,
 • Mikro yağmurlama sulama sistemi kurulacak olması,
 • Yüzey altı damla sulama sistemi kurulacak olması,
 • Lineer Veyahut center pivot sulama sistemi kurulacak olması,
 • Güneş enerjili sulama sistemi kurulacak olması gerekir.

Hangi sulama tekniğinin kullanılacağı çiftçinin tercihine bağlıdır ama bunlar haricindeki sulama teknikleri için hibeden yararlanılamamaktadır.

ÇKS Desteği

Besin, ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı her Sene Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı bulunan üreticilere hangi ilde ne ürettiklerine bağlı olarak değişen miktarlarda destekleme ödemesi yapmaktadır. Ne kadar destek alınacağının öğrenilebilmesi için bakanlığın internet sayfa sitesinin ziyaret edilmesi yeterlidir.

Örtü Altı ziraat Desteği

Sera kredisi olarak da malum bu destek kapsamında yapılacak yatırımların % 85’ine kadar devlet desteği verilmesi mümkündür. Yapılacak yatırıma İlave olarak faaliyete sürek edildiği süreçte karşılaşılan maliyetlerin giderilebilmesi için de işletme kredilerine başvurmak mümkündür.

motor Kredisi

Ziraat Bankası aracılığıyla motor kredisi kullanmak ve istihsal için Lüzumlu en Mühim yatırımlardan birisini Finanse etmek (akçalamak) mümkündür. epey cazip ödeme seçenekleri ve devlet desteği imkanıyla sunulan motor kredisi için en yakın Ziraat Bankası şubesine gittikçe başvuruda bulunulabilir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
6 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5