Tarım Sigortası Nedir ve En Ucuza Nasıl Yaptırılır | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  495942,524
  % -1,87
 • LITECOIN
  2469.32
  % 8,74
 • ETHEREUM
  19524.59
  % -1,93
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Tarım Sigortası Nedir ve En Ucuza Nasıl Yaptırılır

Tarım Sigortası Nedir ve En Ucuza Nasıl Yaptırılır

Kredi Finans – ziraat sektöründe etkinlik gösteren işletmelerin tarımsal faaliyetleri sebebiyle katlandıkları rizikosu sigortalamak ve Gene sektörde istihdam edilen kişilerin SSK imkanlarından yararlanabilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İlave 5 ziraat sigortası kapsamında çiftçilerin Muhtelif sorunlarına çözüm getirilmiştir. SSK aracılığıyla emekli olmaya Adalet kazanabilen çiftçiler için ziraat sigortası nedir ve en ucuza nasıl yaptırılır gibi Muhtelif konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Baş Karışıklığını Giderelim

ziraat sigortasıyla alakadar araştırma yapan kişilerin kavramsal benzerlikler sebebiyle aradığını bulamaması olası. Çünkü ziraat sigortası denildiğinde hem istihsal yapılan arazinin sigortalanması hatta arazide istihsal yapan kişinin sigortalanması olmak üzere iki ayrımlı anlam çıkartılabilir.

Bu kapsamda aşağıda ziraat sigortasıyla alakadar iki kavrama da değinilmiştir. şayet ziraat sigortasından kastınız kendinizin Veyahut faaliyette bulunan başka bir kişinin sigortalanmasıysa İlave 5 ziraat sigortasıyla alakadar olan başlıkları okumalısınız. şayet istihsal yaptığınız arazinin sigortalanmasını istiyor ve bununla alakadar araştırma yapıyorsanız İlave 5 konusunda olan başlıkları atlayıp TARSİM başlığının altında yazanları okumalısınız.

Ek/5 Sigortası

ziraat sigortalarından birisi olan bu sigorta istihsal yapan çiftçiyi ilgilendirmektedir, ziraat yapılan arazi konusunda değildir.

İlave 5 ziraat Sigortası Nedir?

2011 yılında Resmi Gazete’de yayımmlanan 611 sayılı Kanun kapsamında gündeme gelen İlave 5 ziraat sigortası, çiftçilik yapan vatandaşların talep etmesi halinde prim ödemesi yaparak emekli olmasına İmkan sağlayan bir sigorta türüdür. Devlet desteğiyle tahsis edilen bu sigorta ürünü sayesinde bütün sosyal hizmetlerden istifade etmek ve SGK prim ödeme şartı koşan her türlü etkinlik için talepte bulunabilmek olası hale getirildi.

İlave 5 ziraat Sigortası Kapsamı

İlave 5 ziraat sigortasını devlet destekli olmasının dışında başka sigorta türlerinden ayıran rastgele bir nokta yok. Tıpkı başka sigortalar gibi sosyal hizmetlere ulaşım ve emeklilik hakkı tanıyan bu sigorta kapsamında emekliliğine 3.5 Sene kalan kişilerin prim ödemesi yaparak emekli olması olası. EK/5 ziraat sigortası kapsamında prim ödemesi yapmak isteyen kişilerin yararlanacağı brüt Nispet % 34.5 olarak açıklanmıştır. EK/5 ziraat sigortası kapsamında prim ödemesi yaparak emekli olmak isteyen kişiler başka sigorta türlerine nazaran henüz az Nakit ödeyerek emekliliğe Adalet kazanabilir.

İlave 5 ziraat Sigortası Primi

Ek/5 ziraat sigortası kapsamında emekliliğe Adalet kazanmak isteyen kişilerin SSK’lı bir kişiyle arasında rastgele bir farklılık bulunmamaktadır. Biricik ayrım Ek/5 sigortasının devlet desteğiyle tahsis ediliyor olmasıdır. EK/5 kapsamında ziraat sigortası ödemesi yapacak kişilerin prim ödemesi 23 gün üzerinden yapılır. Aylık gelirlerine göre de prim ödemesi yapmaları beklenir. Ödeme 23 gün üzerinden yapılıyor olsa da hesaplama 30 gün ödeme yapılmış gibi değerlendirilecektir, bu yüzden devlet desteği tam da bu noktadadır.

Aylık kazanç üst sınırını aşan kişilerin yılın ilk 6 ayı ve nihayet 6 ayına istinaden yapması şart olan prim ödemesi 2831,60 TL’dir. Aylık kazanç alt hududu başka bir deyişle asgari fiyat kapsamında olan kişilerin ise yılın ilk 6 ayı için 435 TL, nihayet 6 ayı için 435 TL prim ödemesi yapması gerekmektedir.

Ucuza Yaptırmak olası Mü?

Bu sigortanın prim ödemelerini belirleyen ölçek aylık gelirdir ve ödeme direk devlete yapılır. Dolayısıyla aylık gelire bağlı olarak prim ödemesi yapılacağını bilmek yaralı olabilir.

TARSİM

ziraat Sigortaları Havuzu (TARSM) Besin, ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı desteğiyle faaliyetine sürek eden bir sigorta kurumudur. Poliçeleri sayesinde tarımsal üretimin yapıldığı alanı risklerden korur ve tarımsal istihsal yaptığı alanı sigortalamak isteyen kişilerin başvurması şart olan kurumdur.

Tarsim ziraat Sigortası Nedir?

Tarımsal istihsal faaliyetinin içerisinde yer Meydan üreticilerin emeklerini garanti altına Meydan ve onları Muhtelif risklerden koruyan TARSİM sayesinde devlet destekli bir poliçe sahibi olunur.

Tarsim ziraat Sigortası Kapsamı

TARSİM ziraat sigortası:

 • Tarımsal Mahsul, hayvan, sera, ziraat aletleri, ziraat makineleri,
 • Yabani hayvan, zerzele, alet ve makine, kuraklık, dolu, sel, taban suyu baskını, fırtına, hortum, heyelan, yangın, ilçe, zararlı hastalıklar kaynaklı çıkan sorunları kapsamı içerisine alır.

Bu vaziyetlerden rastgele birisini yaşayan ve TARSİM sigortası kapsamında doğan hakkından istifade etmek ve zararını karşılamak isteyen üreticinin en yakın meslek odasına, TARSİM’e Veyahut ziraat Müdürlüğü’ne başvurarak zararının karşılanmasını istemesi mümkündür.

Hasar tespitleri bakanlık ve TARSİM tarafından eğitildikten sonra konusunun uzmanı haline getirilmiş Ziraat Mühendisleri aracılığıyla yapılır ve eksper raporunun hazırlanması sonrasında sonuç alınır.

Tarsim ziraat Sigortası Prim Fiyatları

TARSİM sigorta fiyatları hangi konunun sigorta lanacağına bağlı olarak değişmektedir. ayrımlı sigorta şirketlerinden ayrımlı öneriler alınabilir, muafiyet oranları ve devlet desteği miktarlarıyla alakadar bilgi edinmek için TARSİM Muafiyet Oranları adresini ziyaret etmek yeterlidir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
5 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5