KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1438
  % -0,16
 • € EURO
  9,7102
  % 0,03
 • BITCOIN
  491422,720
  % 1,36
 • LITECOIN
  2056
  % 0,45
 • ETHEREUM
  17530.44
  % 0,75
 • BIST 100
  1.385,42
  % -0,56

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

Bugünkü Konumuzu seçerken biraz araştırma yaptık ve gördüğümüz üzre bir çok kişinin sorduğu en önemli sorulardan biride KOSGEB Sertifikası Naslı alınır ? ‘dır. Kosgeb den destek almak isteyen vatandaşların Girişimcilik Sertifikası alması artık çok daha kolay oldu. E-Devlet şifresi olan tüm Girişimci adayları bu sertifikayı alabilmek için kolaylıkla başvurusunu gerçekleştirebilir. Bu Girişimcilik sertifikası Ömür boyu geçerlilik süresi bulunmaktadır ve bu sertifikayı almak isteyenler, alıp ta ne işe yaradığını nasıl kullanılacağını bilmeyenler için tüm merakınızı giderecek cevaplarımız bu makalemizde.

Girişimcilik belgesi ne işe yarar ?

Öncelikle bilmeyenler için Girişimcilik Belgesi ne işe yarar kısaca anlatmakta fayda var.Bu sertifika kuracağınız iş yeri için devletten ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamındaki mevcut programda hibe ve akabinde faizsiz kredi alabilmeniz için istenilen belgelerin başında yer almaktadır.Girişimcilik Belgesi Kesinlikle iş yeri açma sertifikası olarak kullanılmaz.Bu Belge sadece Destek programından faydalanabilmek için kullanılmaktadır.

Kimler bu belgeyi alabilirler ?

Bu Girişimcilik belgesi 18 yaşını doldurmuş Girişimciler alabilmektedir.Okur ve yazar olmanız bu belgeyi almanız için yeterli olacaktır. Daha önceleri ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almamış terör örgütleri ile bağlantısı olmayan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan herkes ” Girişimcilik Sertifikası ” alabilir.

Girişimcilik Belgesi Başvuruları Yapmadan Önce!

Girişimcilik belgesini alabilmeniz için bir nevi eğitimlere katılım göstermeniz şarttır. Her kim olursa olsun bu belgeyi almak için bu eğitimlere katılması gerekir. Ancak Üniversite dönemlerinde girişimcilik eğitimi almışolanlar ile kuracakları iş yerini İŞGEM bölgelerinde kurmayı düşünenler bu belgeyi almaya bilirler, çünkü gerek yoktur :)Belgenin başvuru işlemleri daha önceleri KOSGEB’in resmi İnternet sitesi üzerinden belirtilen kurumlara şahsen olarak yapılmaktaydı. Ama şuan bu işlemler hem güven ortamının sağlanması hemde işlemlerin daha hızlı bir şekilde aks edilmesi amacı ile alternatif olarak e-Devlet üzerinden de yapıla bilmektedir. Başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacağı için dolayısı ile elinizden PTT’den alınmış olan bir e-Devlet şifresinin olması gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden girişimcilik kurs başvurusunun yapılması

Başvurunun e-Devlet üzerinden sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/adresinden mail adresinizi girmeniz gerekmektedir. Bunu şu adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresi üzerinden mail adresinizi giriniz ve güncelleyin.

mail bilgilerini doğru bir şekilde giren vatandaşlar artık eğitim için başvurularını yapabilirler.

İl seçimi ve eğitim başvuruların yapılması

Bahsettiğim adımları başarılı bir şekilde sağlayanlar eğitim almak istedikleri il seçimini yapıp girişimcilik belgesi başvuru formunu doldurması gerekir. Bunun içinde kuruma ait resmi İnternet sitesini kullanmaları gerekir. İl seçimi için doğrudan bağlantı http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adreste yer almaktadır. Adrese girdiğiniz de sizi bir ” İl Filtresi ” alanı karşılayacaktır. Bu alana hangi ilde eğitim almak istiyorsanız onu belirtmeniz ve sonrasında ise hemen yanında yer alan ” e-Devlet İle Başvur ” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Karşınıza direk girişimcilik belgesi için girmeniz gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuru formu çıkacaktır. Bu formu doğru bir şekilde doldurmanız ve devamında ise ” ONAYLA ” demeniz ile işleminiz sona erecektir. Burada sizlere bir uyarı yapmadan edemeyeceğim. Yaşanmış olduğu tecrübelere dayanarak eğer ki imkanınız varsa il seçimi hanesinde küçük illeri tercih ediniz. Bunun nedeni, aşırı yoğunluktan dolayı eğitim başvurularında oluşan sıradır. Küçük iller de çok fazla müracaat olmayacağı için büyük ihtimal ile hiç bir sıra beklemeden bu eğitimlere katılabilir ve en kısa sürede de girişimcilik belgenizi alabilirsiniz.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
5 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 4.2