Kasko İptali ve Kasko İptal Dilekçesi Hakkında Tüm Detaylar | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1487
  % -0,11
 • € EURO
  9,7162
  % 0,08
 • BITCOIN
  488184,342
  % 0,17
 • LITECOIN
  1995.83
  % -3,31
 • ETHEREUM
  17384.94
  % -0,83
 • BIST 100
  1.378,45
  % -1,06

Kasko İptali ve Kasko İptal Dilekçesi Hakkında Tüm Detaylar

Kasko İptali ve Kasko İptal Dilekçesi Hakkında Tüm Detaylar

Kasko, yapılması zorunlu olmayan yani isteğe bağlı bir sigorta türü. Kasko, trafik sigortasının aksine herhangi bir hasar durumunda karşı tarafta oluşan masrafları değil sizin tarafınızda oluşan masrafları karşılamaya yöneliktir. Aracınıza kasko yaptırarak herhangi bir kaza durumunda büyük meblağlar ödemek zorunda kalmazsınız. Aracınıza kasko yaptırmak istediğiniz zaman aracınız için, kasko değer listesi içinde yer alan araç bedeli referans alınır.

Kasko İptali Hakkında Tüm Detaylar!

Kasko, her ne kadar sigortalı için oldukça faydalı bir sigorta türü olsa da çeşitli nedenlerden ötürü kaskonuzu iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Kasko iptali gerçekleştirebileceğiniz bir eylemdir lakin kaskonuzu yeniletmemek üzere iptal ettirmeyi yol güvenliğiniz açısından tavsiye etmeyiz. Küçük primler halinde ödeyeceğiniz kaskonuz olası kaza durumlarında yüklü miktarlar ödemenizin önüne geçer.

Kaskosu olan aracınızı sattığınızda aracın kasko poliçesi iptal edilir. Araç satışı gerçekleştiğinde aracın yeni sahibi yeni bir kasko yaptırmak zorundadır çünkü satış işlemi gerçekleştikten sonra aracın kaskosu otomatik olarak iptal edilir.

Kaskosu olan aracınızın yerine başka bir araç aldığınızda aracınızın kasko poliçesini yeni araca devretmek isteyebilirsiniz ancak böyle bir durumda aracınızın poliçesi iptal edilir ve yeni bir poliçe hazırlanır. Bu kaskolar arasında ücret farkı oluşursa, bu ücret sigortalı tarafından karşılanır.

Kaskosu olan aracınızı satıp yerine yeni bir araç almayı düşünmüyorsanız kaskonuzu iptal edebilirsiniz. Kaskonuzu iptal ettirdiğinizde, kaskonun kalan günlerine göre prim hesaplanır ve ortaya çıkan ücret sigorta şirketi tarafından sigortalıya ödenir.

Kasko iptalinin gerçekleştiği durumlardan biri de araç sahibinin ölmesi. Kaskolu aracın sahibi öldüğünde kasko poliçesi mirasçılara devredilir. Mirasçılar kaskoyu yeniletme hakkına sahiptir. Bu durumda 8 gün içinde sigorta şirketine bildirimde bulunarak kaskoyu yeniletebilirler. Yeniletmek istemezlerse kasko, sigorta şirketi tarafından iptal edilir ve kalan gün sayısına göre prim hesaplanarak mirasçılara ödeme yapılır.

Zorunlu trafik sigortası işlemini yaptıran araç sahipleri aynı zamanda da araç kaskosunu yaptırırlarsa çok daha akıllıca bir karar vermiş olurlar.

Araç kasko, trafik sigortası gibi zorunlu yapılan bir kasko türü değildir, araç sahibinin kendi tercihine göre yapılmaktadır. Fakat araç kaskosunun yapılmasında büyük bir fayda vardır. Zorunlu olarak yaptırılan trafik sigortası, sizin bir kaza durumu ile karşı karşıya kalmanız durumunda karşı tarafa ait olan maddi hasarı karşılamaktadır. Fakat araç kasko; sizin aracınızda ve bedeninizde meydana gelen maddi hasarların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da kendinizi ve aracınızı güven altına almak istiyorsanız sizde araç kaskosunu yaptırmalısınız. Araç kaskosu yapılmış olan bazı araçlarda, belirli nedenlerden dolayı Generali kasko iptal dilekçesi verilerek hazır olan kasko işlemden kaldırılabilir. İlk olarak bilmelisiniz ki; eğer kaskonuzu bir başka kasko yaptırmak için iptal ettirmediyseniz bu sizin yol güvenliğinizi büyük bir tehlikeye atacaktır. Bu sebepten dolayı da kasko iptal dilekçesi sigorta şirketine verilmeden önce bir kez daha iyice düşünülmesi gerekmektedir. Kaskosu yapılmış olan aracınızın satış işlemlerini yaptığınız zaman kasko sözleşmeniz aracınızı satın alan kişiye devredilmez.

Var olan bu araç kaskosu iptal edilir. Bu gibi bir durumda sizin kasko iptal dilekçesi vermenize gerek kalmaz ve araç kaskosu otomatik olarak iptal edilir. Eğer aracı satın alan yeni kişi kasko yaptırmak istiyorsa o zaman kendi adına başvuruda bulunmalıdır.

Kasko İptal Dilekçesi

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmış olan sürücüler aynı zamanda da araç kaskosunu yaptırarak çok mantıklı bir karar almış olmaktadırlar.

Yapılan bu araç kasko; trafik sigortası gibi zorunlu bir sigorta türü değildir, sürücülerin kişisel kararına göre uygulanmaktadır. Araç kaskosunun uygulanmasında çok büyük bir artı vardır. Çünkü zorunlu olarak uygulanan trafik sigortası, sizi bir kaza durumunda korumaz, karşı tarafın maddi hasarı karşılamaktadır. Oysaki uygulanacak olan araç kasko ise; aracınızda ve bedeninizde oluşan maddi hasarların karşılanmasına yardımcı olur. Bu nedenleri de göz önünde bulundurursak; kendinizi ve aracınızı koruma altına almak istiyorsanız, hemen araç kaskonuzu yaptırmalısınız. Kaskosu uygulanmış olan araçlarda, bazı sebeplerden dolayı kasko iptal dilekçesi verilerek aktif halde olan kasko yürürlükten kaldırılır. Öncelikle bilmeniz gereken; eğer araç kaskonuzu başka bir kasko işlemi yaptırmak için pasif hale getirmediyseniz, bu durum sizin yolculuğunuzu büyük bir riske atacaktır. Bu nedenden dolayı da kasko iptal dilekçesinin sigorta şirketine iletilmesinden önce daha iyi bir şekilde düşünülmesi gerekir. Araç kaskosu işlemi daha önce yapılan aracınızın satışını yaptığınız zaman kasko sözleşmeniz aracınızın yeni sahibine devredilmez.

Var olan kasko iptal edilir. Bu durumda sizin kasko iptal dilekçesi hazırlama ihtiyacınız ortadan kalkacak.  Araç kaskosu otomatik olarak iptal edilecek. Eğer aracınızın yeni sahibi kendi için kasko yaptırmak istiyor ise o zaman yeni başvuru yapmalıdır.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
5 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5