Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur? | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1520
  % -0,07
 • € EURO
  9,7152
  % 0,09
 • BITCOIN
  491002,152
  % 0,74
 • LITECOIN
  2049.26
  % -1,13
 • ETHEREUM
  17505.22
  % 0,34
 • BIST 100
  1.386,93
  % -0,45

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı borcunu ödemezsem hapis cezası var mı? Bir çok kişi, kredi kartı borcu ödenmemesi halinde hapis cezası var mı diye merak etmekte, peki gerçekte kredi kartı borcunu ödemezsem hapis cezası var mı ? Bu konuyu ülkemizdeki yasal düzenlemeleri inceledikten sonra sizler için paylaştık.

Kredi kartları, alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor doğru. Biz tüketicilere de çeşitli avantajlar da sağlıyor. Aslında tüketici olarak kredi kartı borcu ödemesi konusunda bazen sıkıntı çekebiliyoruz. Burada kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyorsanız şunu baştan söyleyelim; eğer kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek duruma düştüyseniz banka şubenize giderek durumunuzu belirtin ve borcunuz için bir yapılandırma isteyin. Böyle bir durumda banka size seve seve yardımcı olmak isteyecektir.

Kredi kartı borcunu ödemezsem hapis cezası var mı?

Kredi Kartı Borcu olan kişi için 90 günlük süre sonunda banka herhangi bir ödeme alamazsa bu durumda yasal yollara başvurmuş olacak ve bankanın avukatları devreye girmiş olacaktır. Bazı bankalara göre bu süre 2 ay olarak da eğişebiliyor. İdari takip süreci başladıktan hemen sonra ise, banka yine size yapılandırma teklifi ile gelecektir. Bankanın size sunmuş olduğu teklifleri değerlendirmeniz de fayda var, aksi durumda kabul etmezseniz daha ağır yaptırımlar bankanız tarafından size uygulanabilir.

Anayasamızın 38. Maddesi gereğince; kimse herhangi bir sözleşmeden doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez. Ancak hapis cezası tamamen imkansız değil, bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmakta.

İlgiliye sadece borcundan dolayı hapis cezası verilmez ancak kişi icrada ödeme taahhüdünde bulunur ve bu duruma uymazsa, mal beyanında bulunmazsa gibi bazı özel durumlarda hapis cezası alması söz konusu olabilir.

Kredi ya da kredi kartı borcunuzdan dolayı hapis cezası almamak için öncelikle borcunuzun 90 günlük gecikmeye girmemesine özen göstermeniz gerekiyor. Borcunuzun tamamını ödeyemiyor olsanız bile o dönem için asgari tutarını ödemeye çalışın. Aksi durumda 90 günü aştıysanız da bu süreçte herhangi bir ödeme taahhüdünde altına girmeyin. Taahhütte bulunduysanız taksitleri düzenli ödemenizde fayda var. Ödeme yapmamanız halinde hapis cezası sizler için söz konusu olabilir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
2 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5