Altın Hesabı Açmak Karlı mı? Artıları ve Eksileri | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1293
  % -0,34
 • € EURO
  9,6920
  % -0,16
 • BITCOIN
  491206,149
  % 0,82
 • LITECOIN
  2048.22
  % -0,81
 • ETHEREUM
  17509.63
  % 0,06
 • BIST 100
  1.386,73
  % -0,47

Altın Hesabı Açmak Karlı mı? Artıları ve Eksileri

Altın Hesabı Açmak Karlı mı? Artıları ve Eksileri

Evet Arkadaşlar Bugünkü konumuz Altın Hesabı açmak karlı bir yatırım mı? Eksileri ve artıları nelerdir onları anlatacağız.Günümüzde küçük yatırımcı diye tabir ettiğimiz kişilerin ilgisini bir hayli çeken ve ilgi odağı haline gelen Altın Asurlular zamanında günümüze her zaman ön planda olmayı başarmıştır. Altın Bize kendini öyle bir sevdirdi ki vazgeçilmezimiz haline gelmeyi başardı öyleki hediyelik ve süs eşyalarında okadar içi içe oldu ki sevdiklerimize sunduğumuz bir değer olarak görülmeye başlandı bu sebeple son zamanlarda artık bu değeri sakladığımız Banka Altın Hesabı aracılığı ile değerine değer katmaya başladık..Elbette ki avantajları olduğu kadar da dezavantajlarıda bulunmaktadır.

Konumuz Altın olunca yazılacak çok şey var. Fakat geçen sene ani dalgalanmalar nedeni ile yaşanan sürekli artış trendine girmesi sebebiyle banka altın hesabı çok revaçtaydı.Bunun sebebi düşük kurdan alınan altın kısa sürede yükselişe geçerek satılması zahmetsiz bir kar olarak görülmektedir.Bankaların İnternet ve dijital bankacılık gibi alternatifleri bize daha yakın olmasını ve hızlı işlem yapabilme olanağı sağladığı aşıkar.Bu sebeple anlık alım ve satım işlemleri imkanı sağlıyor.Bu durumda en önemli unsur olarak banka şubenizin açılışını beklemek zorunda kalmıyorsunuz ve bankada bulunan hesabınız aracılığıyla ve nakitiniz ile Anlık olarak alım satım işlemi yapabiliyorsunuz.Bunun la beraber güvenlik konusunda büyük avantajları bulunan banka altın hesaları bir çok kişinin tercihi olmuştur.

Vadeli ve Vadesiz Altın Hesabı Avantajı

Bankanız üzerinden Altın Hesabı açtıysanız veya açmak istiyorsanız Altın hesabınızın avantajlarından bir diğeri ise mevcut altınlarınızın kiraya veriliyor olmasıdır.Bu altın kiralama sistemi Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası ile hayatımıza girmiş olsada bankalar vadeli mevcuat hesapları ile altınlarınıza kazanç sağlama yolu açıyor.eğer uzun bir süre altınlarınızı nakite çevirmeyecekseniz kazanç sağlamak adına bu fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Evet Altın Hesabı hiç yoktan iyi olur diyebileceğiniz bir yatırı aracı olarak görünüyor.Bankalar arasında mevduat hesabına yatıracağını miktar önemli bir husustur. Örnek vermek gerekirse Akbank Vadeli Altın Hesabı en az yatırabileeğiniz Altın 500 gr olarak kabul etmektedirler ama TEB Bankası Altın Hesabı ise bunun için alt bir limit koymamıştır yani 1 gram altın bile olsa vadeli olarak ta yatırım yapabiliyorsunuz.Bu sebeple açmak istediğiniz altın hesabını hangi banka ne kadar faiz oranı veriyor değerlendirmek gerekiyor.

Banka Altın Alım ve Satımı Arasındaki Fark

Bankada Hesap açtırmak büyük oranda avantaj sağlasada alım ve satım işlemleri arasındaki farklar hesap sahibini yakından ilgilendiriyor.Aradaki oluşan büyük fark her zaman kişinin zararına oluyor.Bu olay bankaların kötü ekonomi senaryolarının kendisini sağlama alma çalışmasıdır.Oluşan dalgalanmalar neticesinde ani yükselen kur fiyatları nedeniyle bankalarında zarara uğratacağından ticari olarak alınan tedbirler arasındada büyük farklar oluşmaktadır.

Günümüzde Her banka için geçerli olmasada Altın Hesapları arasında transfer edebiliyor olmamız en büyük avantajlardan birisi olarak görülmekte bu sebeple Altın EFT si dediğimiz bankalar arası altın transferi yapılabilmesi söz konusudur.

Yatırım yapmak isteyen tüketicilerin en çok sorduğu sorulardan biriside Altın Fiyatları ne zaman düşecek tir.Bu sebeple düşük fiyatlı altın alım yapmak istemektedirler.Altın fiyatlarının düşme eğilimi göstermesi uzun vadede düşme beklemek yanlış bir yaklaşımdır.Bunun sebebi ise altın Fiyatları istatistikleridir.Önümüzdeki günlerde Altın Fiyatı Düşermi yükselirmi bilinmez ama önümüzdeki günlerde artış ve inme yaşayacağını görebileceğiz.

Altın Hesabı Dezavantajları Nelerdir

Şu ana kadar avantajlarından bahsettik peki ama ya dezavantajları neler diye soracak olursak en büyük dezavantajı bukadar alternatif ve kolaylık sağlayan bankadan, hesabınızdan fiziki olarak çekemiyor olmanızdır.Bu durumlar için bankalar bir açıklama getirmiş olsada Altın Hesabınızı çekmek istiyorsanız ilk önce TL ye çevirmeniz gerekmektedir ve TL olarak hesabınızdan çekilmesini istemektedir.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
4 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5