Motorlu Taşıtlar Vergisini Kredi Kartı İle Ödeme 2020 | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1564
  % -0,03
 • € EURO
  9,7117
  % 0,06
 • BITCOIN
  489927,576
  % 0,72
 • LITECOIN
  2023.83
  % -1,53
 • ETHEREUM
  17441.87
  % -0,13
 • BIST 100
  1.382,82
  % -0,75

Motorlu Taşıtlar Vergisini Kredi Kartı İle Ödeme 2020

Motorlu Taşıtlar Vergisini Kredi Kartı İle Ödeme 2020

Motorlu taşıtlar vergisini kredi kartı ile ödemek isteyenler için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ülkemizdeki milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren motorlu taşıtlar vergisi (MTV) zamanında ödenmediği takdirde birçok olumsuz duruma yol açmaktadır. Bu nedenle araç sahiplerinin ödeme günlerini kaçırmadan motorlu taşıtlar vergi borçlarını ödemeleri önem teşkil etmektedir.

Motorlu taşıtlar vergisi hakkında merak ettiğiniz tüm faydalı bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızda ayrıca;

 • Motorlu taşıtlar vergisi nedir ve ne zaman ödenir?
 • Motorlu taşıtlar vergisi nasıl hesaplanır?
 • Motorlu taşıtlar vergisi kredi kartı ile nereden ve nasıl ödenir?
 • Motorlu taşıtlar vergisi kaç taksitle ödenir?

Gibi önemli soruların yanıtlarını da öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2020

Motorlu taşıtlar vergisi 2019 yılı içerisinde bir tür düzenlemelere tabi tutulmuştur. Bu düzenlemelerden önce motorlu taşıtlar vergisi hakkında açıklayıcı bilgiler vermek gerekir. Motorlu taşıtlar vergisi;

 • Karayollarına bağlı olarak trafik şube birimlerine kayıtlı bütün motorlu kara taşılarının,
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı bütün motorlu hava taşıtlarının ve
 • Belediyelere kayıtlı olan motorlu deniz taşıtlarının sahiplerinin yılda 2 kere ödemesi gereken bir tür vergidir.

İçinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla cumhurbaşkanı kararı ile yeniden değerlendirme oranı % 15,9 olarak belirlendi. Buna göre motorlu taşıtlar vergisine tabi bulunan bütün araçların vergi hesaplaması da bu orandan etkilendi. Yazımızın devamında söz konusu motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemlerini hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MTV Ödemeleri Ne Zaman 2020

MTV ödemeleri 2019 yılında da senede 2 dönem olarak belirlenmiştir. Söz konusu dönemler her yıl belirlenen tarihlerle motorlu taşıtlar vergisini ödemek isteyen kişilere 2 taksit olarak ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Karayolları Trafik Şubesi’ne kayıtlı olan bütün motorlu araçların tabi tutulduğu motorlu taşıtlar vergisi;

 • Taksiti ocak ayında
 • Taksiti de temmuz ayında

Olacak şekilde araç sahiplerinden temin edilmektedir. Öte yandan birçok banka MTV ödemelerinde müşterilerine ek taksit imkanı da sunmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. Taksit Son Ödeme Tarihi

Motorlu taşıtlar vergisi 1. Taksitin son ödeme tarihi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanarak bütün karayollarına bağlı motorlu araç sahiplerine duyurulmuştur. Söz konusu yapılan açıklamaya göre MTV ödemelerinde ilk taksitin ödemesinin son günü olarak 31 Ocak 2019 tarihi belirlenmiştir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. Taksit Son Ödeme Tarihi

Motorlu taşıtlar vergisi 2. Taksitin son ödeme tarihi de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanmıştır. Buna göre 31 Temmuz 2020 tarihi MTV ödemelerinde 2. Taksitin son günü olarak araç sahiplerine duyurulmuştur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu taşıtlar vergisinin ödenmemesi ya da söz konusu son ödeme günlerinin kaçırılması durumlarında her ay gecikme zammı araca ait vergi borcuna eklenmektedir. Bu durumda da ödemenin yapılmaması halinde Maliye Bakanlığı ilgili aracın sahibine ihtarname gönderir. Aracın MTV borçları uzun bir süre ödenmediği durumlarda da bakanlık araç sahibinin banka hesabına el koyarak araca ait borcun ödemesini faiziyle birlikte alır. Bu nedenle taksitlerin mutlaka geciktirilmeden ödemesi araç sahipleri açısından faydalı olacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemleri birçok araç sahibini yakından ilgilendirmektedir. Araç satın alırken bile göz önünde bulundurulan bir faktör olan motorlu taşıtlar vergisi hesaplamasında etkili olan değişkenler şunlardır:

 • Aracın türü
 • Aracın yaşı
 • Aracın motor hacmi
 • Aracın binek ya da ticari kapsamında olup olmaması

Özetlemek gerekirse MTV hesaplamada otomobil ve motosikletlerde önemli olan faktörler aracın yaşı ve motor hacmi iken, kamyonet veya kamyonlarda ise araç yaşıyla birlikte aracın sahip olduğu azami ağırlık olarak öne çıkmaktadır.

Öte yandan internet üzerinde motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması yapan birçok robot bulunmaktadır. Söz konusu MTV hesaplama araçlarına; taşıtınızın yaşını, motor hacmini ve türünü girerek o dönem belirlenen oranlar üzerinden ne kadar MTV ödemesi yapacağınızı görüntüleyebilirsiniz.

MTV Sorgulama

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama yapmak için resmi kurumlar birtakım hizmetler sunmaktadır. Özellikle internet üzerinden MTV sorgulama yaparak, aracınızın motorlu taşıtlar vergisinin ödenip ödenmediğini hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Motorlu taşıtlar vergisini ödeme işlemleri de birçok farklı yöntem kullanılarak yapılmaktadır. Kredi kartı kullanarak aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemek istiyorsanız hem internetten hem de anlaşmalı bankaların şubelerinden bu işlemi yerine getirebilirsiniz. Bunun yanında bankaların internet şubeleri üzerinden de online olarak dilediğiniz yerden motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapma imkanına sahipsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kredi Kartı İle İnternetten Ödeme İşlemleri

Motorlu taşıtlar vergisini kredi kartı ile internetten ödemek için araç sahiplerinin kullanabileceği 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 • E-Devlet Kapısı üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Hizmetini kullanmak,
 • İnteraktif Vergi Dairesini kullanarak internet üzerinden ödeme yapmak
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi ana sayfasında belirtilen anlaşmalı bankaların internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanarak ödemeyi gerçekleştirmektir.

Yazımızın devamında söz konusu yöntemlerin her birinin detaylarına değinmekteyiz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama Ve Kredi Kartı İle Ödeme

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ve kredi kartı ile ödeme işlemleri e-Devlet üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vermiş olduğu bir e-Hizmettir. Araç sahipleri bu hizmetten yararlanarak söz konusu araçları için hem MTV sorgulaması yapabilirler hem de sorgulamanın ardından kredi kartı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

E-Devlet üzerinde T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama Ve Kredi Kartı İle Ödeme” e-hizmetine tıklayarak aracınızın borcunu görüntüleyebilir ve ödemenizi kredi kartınızla yapabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi

İnteraktif Vergi Dairesi ile MTV borcu ödemek de araç sahipleri tarafından sıklıkla kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. İnteraktif Vergi Dairesi’nin resmi internet sitesinde ana sayfada yer alan “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” bağlantısına tıklayarak aracınıza ait motorlu taşıtlar vergisini ödeme sayfasına geçiş yapabilirsiniz.

GİB MTV

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinden MTV ödemeleri yapmak kredi kartınızla gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinde yer alan anlaşmalı bankalar listesinden mevcut durumda müşterisi olduğunuz bankayı seçerek internet bankacılığı ile de aracınızın motorlu taşıtlar vergisi borcunu ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksit

Motorlu taşıtlar vergisi taksit sayısı normal şartlar altında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yılda 2 olarak belirlenmiştir. Her yılın belirli dönemlerinde yapılan bu ödemelere ek olarak, motorlu taşıtlar vergisini ödemek isteyen kişi isterse ek taksit imkânlarından da yararlanabilir. Söz konusu işlem bazı bankaların MTV ödeme tarihlerinde yaptığı kampanyalar vasıtasıyla olmaktadır. Sizin de müşterisi olduğunuz banka MTV ödemelerinizde size kolaylık açısından ekstra taksit imkânı tanıyorsa, aracınızın motorlu taşıtlar vergisi ödemesinde bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

MTV Ödeme Tarihleri 2020

MTV ödeme tarihleri 2020 yılında şu şekilde belirlenmiştir;

 • İlk taksit 1 ile 31 Ocak 2019 tarihleri arasında
 • İkinci taksit 1 ile 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesi gerekmektedir.
Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
4 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5