KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır 2020 | Kredi Finans Rehberi
 • %
 • %
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1619
  % 0,05
 • € EURO
  9,7269
  % 0,19
 • BITCOIN
  490951,376
  % 0,73
 • LITECOIN
  2032.23
  % -3,68
 • ETHEREUM
  17536.69
  % -0,03
 • BIST 100
  1.387,30
  % -0,43

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır 2020

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır 2020

İş yeri açmak isteyen gençlere dönük olarak ”KOSGEB Genç Girişimci Desteği” 2020 yılında verilmeye devam edecek. KOSGEB kredisinden faydalanarak siz de hayalinizdeki işletmeyi açabilirsiniz. Hibe desteğinin şartları, özellikleri ve diğer ayrıntıları makalemizde sizlerle paylaştık..

KOSGEB genç girişimci hizmetleri 2020 yılında da kendi işinin patronu olmak isteyen ve ülke ekonomisinde kendi işini kurarak katkıda bulunmayı amaçlayan genç girişimcilere yönelik kredi ve hibe destekleri sunmaya devam etmektedir. Tüm detayları hazırladıkları ve hayata geçirmek için finansal destek aradıkları projeleri gerçekleştirmek isteyen gençler, KOSGEB’in kendilerine yönelik kredi ve hibe desteklerinden yararlanabilirler.

Ülkemizde uzun yıllardır faaliyet gösteren KOSGEB birçok alanda hem KOBİ standartlarında bulunan işletme sahiplerine hem de genç girişimcilere verdiği hizmetler ile sayısız başarılı projenin hayata geçmesinde büyük katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam etmektedir.

Genç Girişimciler

KOSGEB’den yararlanmak isteyen genç girişimciler, 2020 yılında da kendileri yönelik sunulan kredi ve hibe desteklerinden faydalanabilmek için projelerini kuruma sunmaya devam etmekteler. Ülkemizde birçok parlak fikirli genç, kafalarındaki projeleri hayata geçirme konusunda an çok finansal sorunlar ile baş etmeye çalışmaktadır. Bu alandaki ihtiyacı karşılamak ve genç girişimcilerin kredi desteği taleplerine karşılık verebilmek amacıyla KOSGEB başta olmak üzere birçok önemli devlet kurumu hizmet vermektedir. Bu alanda genç girişimcilere sunulan kredi ve hibe destekleri hakkında merak edilen tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB’in tanımı, birçok vatandaşımız tarafından merak edilmektedir. Özellikle kendi işinin patronu olmak isteyen genç girişimciler başta olmak üzere, sektörde gelişme savaşı veren ve büyük işletmeler ile rekabet etmek zorunda kalan küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri tarafından KOSGEB’in sunduğu hizmetler yakından takip edilmeye devam etmektedir.  KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltmasıdır. Halk arasında KOSGEB olarak bilinen bu kurum, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere ve KOBİ’lerini güçlendirmek ya da geliştirmek amacıyla hareket eden işletme sahiplerine sunduğu kredi ve hibe destekleriyle öne çıkan bir kuruluştur.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için, KOBİ sahiplerinin ve genç girişimcilerin yapması gereken birtakım işlemler bulunmaktadır. Ülkemizde 1990 yılından bu yana faaliyette bulunan KOSGEB, kurulduğu tarihten itibaren giderek gelişerek birçok alanda önemli destekler sunmaya devam etmektedir. KOSGEB’in vatandaşlara sunduğu kredi ve hibe desteklerinden faydalanmak için küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ve genç girişimcilerin yapması gereken işlemler şu şekildedir:

 • KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden başvuru işlemleri gerçekleştirmek.
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olarak üyelik sahibi olmak
 • KOBİ beyannamesini doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak kayıt işlemlerini sonlandırmak
 • KOSGEB yetkilileri ve kurum uzmanlarının değerlendirmeleri sonucu olumlu geri dönüş alınırsa, KOSGEB il ve ilçe müdürlüklerine şahsen başvurarak proje konularını detaylı bir şekilde görüşmek.
 • KOSGEB’e başvuran vatandaşlardan istenen Uygulamalı Temel Girişimcilik Eğitimi’nden başarı ile mezun olmak

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB başvuru koşulları, kendi işini kurmak isteyen ve bu alanda ihtiyaç duyduğu finansal desteği KOSGEB’in sunduğu hizmetler ile hayata geçirmeyi planlayan vatandaşlarımızın uyması gereken şartlardır. Öte yandan halihazırda küçük ve orta ölçekli işletme sahibi olanlar da KOSBEB başvuru şartlarını yerine getirerek işletmelerini daha da büyütebilir ve hem ulusal hem de uluslararası arenada sektörel rekabette söz sahibi olabilirler. Bu hedefle yola çıkan KOBİ sahipleri ve genç girişimcilerden KOSGEB başvurularında aranan temel şartlar şunlar olmaktadır:

 • TC. vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayarak bu kurstan mezun olmak
 • Genç girişimciler için hazırlanan “Genç Girişimci Geliştirme ve Eğitimi Programı”ndan başarıyla mezun olmak (Söz konusu program, üniversiteli gençlere yönelik olup kurslar üniversite kampüslerinin içinde düzenlenmektedir.)
 • KOBİ standartlarına uygun olarak başvurudan önce en az 1 senelik işletme sahibi olmak

KOSGEB Programları 2020 Nelerdir?

KOSGEB’in sunduğu hizmet programları 2020 yılında da geçtiğimiz yıllara göre birtakım değişikliklere uğrayarak hayata geçirilmiştir. 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren KOSGEB, her geçen yıl faaliyet alanını genişleterek vatandaşlara daha iyi hizmet vermenin koşullarını oluşturmaya gayret etmektedir. İçinde bulunduğumuz 2020 yılı itibarıyla da KOSGEB’in birçok alanda faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Ancak genç girişimciler tarafından en çok dikkat çekici olan KOSGEB programlarını özetlemek gerekirse, aşağıdakilerden bahsetmek mümkün olabilir.

Genç Girişimcilik Programı

KOSGEB Genç girişimcilik programı hizmetleri, ülkemizde kendi işini kurmak ve parlak fikirlerini sağlam projeleriyle destekleyerek hayata geçirmek isteyen bütün gençleri yakından ilgilendirmektedir. Nitekim bu gençlerimizin hayallerini hayata geçirebilmek için önlerindeki en büyük engel finansal problemler olarak dikkat çekmektedir. KOSGEB Kurumu da bu gençlere sunduğu kredi ve hibe hizmetleri ile bu tür finansal problemleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Genç girişimcilik programı kapsamında gerekli başvuru şartlarını tamamlamış, eğitimini alarak mezun olmuş, işletmesini kurmuş ve ileri teknoloji seviyesinde faaliyet gösterecek olan cesur genç girişimcilere 360 bin TL’ye kadar finansal destek sağlanmaktadır.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Başvuru Aşamaları

KOSGEB girişimciliği destekleme programı başvuru süreci birçok aşamadan oluşmaktadır. KOSGEB kurumunun 2020 yılı itibarıyla genç girişimcilerden talep ettiği başvuru adımları şu şekildedir:

 • KOSGEB girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamak ve girişimcilik sertifikası almak
 • KOSGEB girişimcilik sertifikası alınmasının ardından genç girişimciler şirketlerini kurmalılar
 • Şirketlerini kuran genç girişimciler 3. ve son aşama olarak KOSGEB kayıtlarını tamamlayarak sistem üzerinden başvurularını gerçekleştirmeliler.

KOSGEB Girişimcilik Programı 2020 Yılı Başvuruları

KOSGEB girişimcilik programı 2020 yılı başvuru süreci, yukarıda bahsettiğimiz aşamaların tamamlanmasının ardından değerlendirme aşamasına geçilmesiyle sürmektedir. Değerlendirme aşamasında söz konusu adımları tamamlayarak KOSGEB hibe ve kredi desteği almak isteyen genç girişimcilerin başvuruları KOSGEB yetkilileri ile uzmanları tarafından incelenmeye alınır. Bunun sonucunda başarılı projeler kabul edilerek destek kazanmaya hak sahibi olurlar.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB girişimcilik kursları, her ilde farklı tarihlerde düzenlenmektedir. KOSGEB kredi ve hizmetlerinden yararlanma konusunda en önemli aşamalardan biri olan girişimcilik eğitimleri, kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilerin başarıyla mezun olması gereken kurslardır. Bu kursların hangi tarihlerde ve hangi şehirlerde düzenleneceğine dair detaylı bilgileri KOSGEB kurumunun ana sayfası üzerinde yer alan “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Duyuruları” konu başlığı altından güncel olarak takip etmek, KOSGEB desteklerine başvuran kişilerin sorumluluğu altındadır.

İş Birliği Programı

KOSGEB iş birliği programı içinde bulunduğumuz 2020 yılı itibarıyla yeni birtakım düzenlemelere tabi tutulmuştur. Buna göre daha önceden 5 olarak kabul edilen iş birliği yapması gereken KOBİ sayısı, bu yıl itibarıyla 2’ye indirilmiştir.

Teknolojik Ürün Programı

KOSGEB teknolojik ürün programı ile teknoloji alanında kabul edilen 73 projeden 490 milyon TL’lik bir yatırım hacmi oluşturulması hedeflenmektedir. Bu program kapsamında;

 • Nanoteknolojik su bazlı radar soğurucu kaplama malzemesi
 • Milli metro aracı boji iskeleti
 • Askeri kullanım amaçlı yardımcı güç ünitesi APU
 • Yerli modüler trafik radarı

gibi teknolojik ürünler desteklenmektedir.

Ar – Ge ve İnovasyon Destekleme Programı

KOSGEB ar-ge ve inovasyon destekleme programı da diğer programlar gibi KOSGEB kurumunun faaliyet alanlarından biridir. Bu programla bilim ve teknolojiyi baz alan yeni fikirleri ortaya koyan işletmeler finansal olarak desteklenmektedir.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

KOSGEB endüstriyel uygulama destek programı, üretimin sağlanması ve üretimin kalitesinin artırılması amaçlarıyla yeni fikirleri kabul etmektedir. Bu alanda verilecek kredilerin üst limiti 818 bin TL olarak KOSGEB kurumu tarafından belirlenmiştir.

KOBİ Teknoyatırım Destek Programı

KOSGEB KOBİ tekno yatırım destek programı ile orta ve yüksek proje alanlarına verilecek olan destek miktarı 5 milyon TL üst sınırına dayanmaktadır. Bu alanda diğer kurumlarca da desteklenen ve araştırma endüstrileri ile ortaklaşa iş yürüten işletmelere kredi hizmeti sunulmaktadır.

Makaleyi Beğendiyseniz Oy vermeyi Unutmayınız..
5 Kişi Oy Verdi - Ortalama puan: 5